referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Streda, 23. augusta 2017
Sociológia výchovy
Dátum pridania:17.02.2003Oznámkuj:12345
Autor referátu:bezname
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:2 575
Referát vhodný pre:Stredná odborná školaPočet A4:12.2
Priemerná známka:2.94Rýchle čítanie:20m 20s
Pomalé čítanie:30m 30s
 
Historický vývin: ANTICKÁ FILOZOFIA - Platón, Aristoteles - výchova je najdôležitejším činiteľom premeny človeka živočícha na politického živočícha. Najväčšou zákonodarcovou úlohou je usporiadať výchovu mládeže. Ak sa to nerobí, škodí to ústavam (štátu). STREDOVEK - dominancia monotemizmu, nástup kresťanstva. Ontoproblém - otázka bytia. RENESANCIA - znovuobnovenie antických ideálov. Realizuje sa prepojenie výchovy so školou, prírodou. Moore, Campanella - výchova má zohrávať dôležitú úlohu na ceste k spravodlivej spoločnosti. OSVIETENSTVO - 17. storočie, prudký nástup vedy, rozvoj kultúry. Locke, Roussoa, Helvetius, Diderot, Komenský - zaoberal sa aj úlohou výchovy pri vývine človeka. Neskôr výchovu preceňoval, pripisoval jej úlohy, ktoré nemohla zvládnuť. POZITIVIZMUS a MARXIZMUS.

Smery pedagogického sociologizmu (pg.-soc. koncepcie): Pedagogický naturalizmus (nativizmus) - vznikol ako reakcia na Herbartizmus. Individuálna pedagogika, pedocentrizmus - dieťa je slnko, okolo ktorého sa točí výchova. Ciele výchovy sa odvodzovali od dieťaťa, jeho záujmov, schopnosti. Mária Montessori - výchova je pomoc dieťaťu. Cieľ = pomoc dieťaťu. Pedagogický sociologizmus (empirizmus) - výchova ako spoločenský jav, ciele výchovy boli odvodzované od potrieb spoločnosti. Durkheim - výchova je v podstate procesom socializácie. Smery pedagogického sociologizmu: sociálna pedagogika vznikla ako reakcia na individuálnu pedagogiku, ale aj Herbartizmus (zakladateľ Natorp, Bergman), praktický smer /Mager - 1948, Pestallozi, Tešedík, Owen/ spájalisociálnu pomoc s výchovou - pomoc k svojpomoci, teoretický smer /Natorp - Sociálna pedagogika, Barth/ cieľom vývoja spoločnosti je dosiahnutie ideálnej spoločenskej jednoty, ku ktorej má prispieť výchova, empirický smer /Bergeman trval na požiadavke podložiť ciele výchovy empirickou skúsenosťou. sociologická pedagogika /Durkheim - dielo Výchova a sociológia 1921/ - Výchova je v podstate procesom socializácie. Každá spoločnosť si vytvára vlastný model výchovy, ktorý zodpovedá jej záujmom. U nás Čečetka, Lindner. pedagogická sociológia - rozvoj v USA, veda so silnou orientáciou na prax, využívala poznatky sociológie pri riešení výchovných javov. Je bezprostredným východiskom sociológie výchovy. /W. R. Smith - úvod do pedagogickej sociológie 1917/ európska línia /Weiss, Fischer/.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalejďalej
 
Podobné referáty
Sociológia výchovySOŠ2.93025703 slov
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.