referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Streda, 29. marca 2017
Dôchdkové poistenie pre matky na rodičovskej dovolenke.
Dátum pridania:17.02.2010Oznámkuj:12345
Autor referátu:MagisterRia
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:1 132
Referát vhodný pre:Vysoká školaPočet A4:3.2
Priemerná známka:3.01Rýchle čítanie:5m 20s
Pomalé čítanie:8m 0s
 
Kedy za mamičku platí dôchodkové poistenie štát?
Prečo sú najnovšie aktivity Sociálnej poisťovne prehnané?

Po 1. januári 2010 Sociálna poisťovňa začala zasielať listy mamičkám, za ktoré platí dôchodkové poistenie štát, listy s výzvou aby sa odhlásili z dôchodkového poistenia ako poistenkyne štátu, ak pracujú na dohodu (dohodu o vykonaní práce, dohodu o pracovnej činnosti, dohodu o brig. práci študentov).

Veľa mamičiek tak bolo v pomykove, či sa skutočne majú odhlásiť a veľa z nich tak aj urobilo.

Pri osobnej návšteve na pobočke Sociálnej poisťovne sa totiž dozvedeli, že podľa príkazu z ústredia SP: ak pracujú na dohodu, musia sa ako poistenkyne štátu odhlásiť.

KEDY PLATÍ ZA MAMIČKU DôCHODKOVÉ POISTENIE ŠTÁT?

Pozrime sa do zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení.

Podľa § 15 ods. 1 písm. c) a d) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení “povinne dôchodkovo poistená je osoba, ktorá sa riadne stará o dieťa do šiestich rokov jeho veku
(u dieťaťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do 18 rokov jeho veku) Ak nie je dôchodkovo poistená ako zamestnanec alebo ako SZČO, nebol jej priznaný predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, nedovŕšila vek potrebný na nárok na starobný dôchodok a podala prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu tejto starostlivosti”.

S tým, že za takúto osobu podľa § 128 ods. 5 dôchodkové poistenie platí štát.

Vymenujme si teraz pomaly a postupne podmienky, ktoré musí mamička splniť, aby za ňu platil dôchodkové poistenie štát.

1. Musí sa riadne starať o dieťa do 6 rokov jeho veku – ak má dieťa dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, tak do 18 rokov jeho veku.

2. Nesmie byť dôchodkovo poistená ako zamestnanec – to znamená, že ak má zamestnanie (je v pracovnom pomere), nepracuje, pretože je s dieťaťom na rodičovskej dovolenke alebo na dlhodobom neplatenom voľne, počas ktorého má prerušené povinné poistenie zamestnanca
( § 26 zákona o sociálnom poistení).

3. Nesmie byť dôchodkovo poistená ako SZČO – to znamená, že ak je SZČO (napr. má živnosť), tak podľa svojho vyhlásenia činnosť nevykonáva, respektíve nie je povinne poistená ako SZČO.

4. Nebol jej priznaný predčasný starobný dôchodok ani invalidný dôchodok a ani nedosiahla dôchodkový vek
.

5. Podala prihlášku ako poistenkyňa štátu
(poznámka: ak sa prihláška podá do 45 dní od narodenia dieťaťa, mamička je poistenkyňou štátu odo dňa narodenia dieťaťa, ak sa prihláška podá neskôr, poistenkyňou štátu je odo dňa podania prihlášky).
 
   1  |  2    ďalejďalej
 
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.