referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Piatok, 21. júla 2017
Funkcie rodiny
Dátum pridania:23.05.2007Oznámkuj:12345
Autor referátu:slnieckoMY
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:326
Referát vhodný pre:Základná školaPočet A4:1
Priemerná známka:2.97Rýchle čítanie:1m 40s
Pomalé čítanie:2m 30s
 
1. Biologicko-reprodukčná funkcia

Spočíva v zaisťovaní biologického trvania spoločnosti a v odovzdávaní biologických vlastností. A tiež v erotických vzťahov medzi manželmi, čiže v pohlavnej láske, ktorá je silným stabilizujúcim činiteľom manželstva i rodiny. K poruchám tejto funkcie možno zaradiť bezdetnosť, neplánované rodičovstvo, ale aj mnohodetnosť, pri ktorej nie sú rodičia schopní dostatočne sa postarať o zabezpečenie svojich detí. Patria sem aj predčasné tehotenstvá nedospelých matiek a rodičovstvo u sociálne nezrelých alebo psychicky narušených rodičov.

2. Ekonomická funkcia

Predstavuje zabezpečovanie základných životných potrieb rodiny. Poruchy tejto funkcie sa prejavujú v hmotnom nedostatku a neschopnosti rodiny zabezpečiť základné životné potreby jej členov, čo je v súčasnosti dôsledkom nezamestnanosti, zvyšovania životných nákladov a iných negatívnych dôsledkov transformačných procesov.

3. Socializačno-výchovná funkcia

Možno ju označiť za najdôležitejšiu funkciu. Rodičia sú pre deti prvé výchovné vzory, ktoré majú u nich spravidla veľkú autoritu, čo umožňuje efektívnosť rodinnej výchovy. Táto funkcia nie je splnená, keď sa rodičia nemôžu, nechcú či nedokážu náležite postarať o dieťa.

4. Emocionálna funkcia

Kladné citové vzťahy v rodine sú dôležitým predpokladom rozvoja vlastnej emocionality dieťaťa. Rodina zabezpečuje dieťaťu lásku, bezpečnosť, pochopenie a uznanie. Keď tento emocionálny podklad chýba, nastáva citová deprimácia a frustrácia. Nezriedka dochádza k vážnym deformáciám v psychosociálnom vývine človeka.
Rodina by mala položiť dostatočne základy imunizácie dieťaťa voči nežiadúcim činnostiam, najmä vytváraním vlastných autoregulačných mechanizmov, pozitívnej hodnotovej orientácie, a tiež voľnočasových aktivít.
 
Podobné referáty
Funkcie rodiny3.0048598 slov
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.