referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Nedeľa, 20. augusta 2017
Rodina
Dátum pridania:30.11.2002Oznámkuj:12345
Autor referátu:Hrnčiar
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:609
Referát vhodný pre:Stredná odborná školaPočet A4:2.4
Priemerná známka:2.94Rýchle čítanie:4m 0s
Pomalé čítanie:6m 0s
 
Rodina je skupina ľudí ,ktorí sú medzi sebou spríbuznení pokrvne (napr. brat, sestra) alebo manželstvom(manžel manželkina sestra).V prípade širšej skupiny spríbuznených rodín hovoríme o príbuzenskom systéme .Rodinné príbuzenstvo má všeobecnú platnosť, pretože každá osoba má pokrvných príbuzných, no typy rodín, manželské a príbuzenské vzťahy sa v jednotlivých obdobiach a na rozličných miestach od seba odlišujú. Manželstvo je zväzok, ktorý utvára predpoklady na existenciu rodiny. Je preň charakteristická právna dohoda medzi mužom a ženou, na základe ktorej vstupujú do dlhodobých spoločensko-pohlavných vzťahov s cieľom založiť si domácnosť ,uspokojovať svoje sexuálne potreby a vychovávať deti. Z manželstva vyplývajú práva i zodpovednosť ,napr. materiálna podpora manželov a ich potomkov. Manželský vzťah sa zvyčajne ustanoví a posvätí zložitým rituálom, ktorý poznáme ako svadobný obrad a na ktorom sa často zúčastňujú i príbuzný manželského páru. Svadobný obrad sa môže odohrať v budove oficiálne vyčlenenej na tieto účely, ako je kostol, chrám alebo registračný úrad. Predstavy o manželstve a zákony, ktoré stanovujú, s kým a koľkými partnermi môže osoba vstúpiť do manželského zväzku, sa v jednotlivých krajinách od seba značne odlišujú .Podobne i predpisy, ktoré stanovujú, koľko manželov alebo manželiek môže mať súčasne jeden s partnerov, sú v rozličných spoločnostiach rozličné. V zásade rozlišujeme dva typy manželstiev: monogamiu, keď má dotyčná v určitom časovom období len jedného partnera, a polygamiu, keď spoločnosť priznáva jednotlivcovi dvoch alebo viacerých partnerov.
Rodina a príbuzenstvo : Osoba ktorá vstupuje do manželstva, zanecháva pôvodnú rodinu aby vytvorila vlastnú rozmnoženú rodinu. V tomto procese sa táto osoba (on a ona) stáva súčasne členom príbuzenského systému, ktorý sa skladá z troch rodín: jeho/jej pôvodná rodina, pôvodná rodina partnera a nová rozmnožená rodina. Rodinu ktorá sa skladá len z dvoch generácií, a to rodičov a detí, nazývame základnou rodinou. Pre tento typ rodiny je charakteristická domácnosť základnej rodiny, ktorá udržiava spoločenské, hospodárske a citové zväzky so širokým príbuzenstvom.
 
   1  |  2    ďalejďalej
 
Galéria k článku [1]
Podobné referáty
RodinaSOŠ2.93665668 slov
RodinaGYM2.96911738 slov
Rodina2.98601918 slov
RodinaSOŠ2.9869478 slov
Rodina3.0012309 slov
Rodina2.9617458 slov
Rodina2.9893526 slov
Rodina2.9779730 slov
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.