referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Piatok, 18. augusta 2017
Dary a ovocie Ducha Svätého
Dátum pridania:16.04.2009Oznámkuj:12345
Autor referátu:maninka
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:614
Referát vhodný pre:GymnáziumPočet A4:1.7
Priemerná známka:2.99Rýchle čítanie:2m 50s
Pomalé čítanie:4m 15s
 
Dary a ovocie Ducha Svätého

Cieľ: Predstaviť dary a ovocie Ducha Svätého, pripomenúť sviatosť birmovania, vyvolať diskusiu o charizmách a svetskom ponímaní charizmy;

Mravný život kresťana posilňujú dary Ducha Svätého. Sú to stále dispozície, ktoré robia človeka ochotným riadiť sa vnuknutiami Ducha Svätého.
Je sedem darov Ducha Svätého:

- dar múdrosti
- dar rozumu
- dar rady
- dar sily
- dar poznania
- dar nábožnosti
- dar bázne voči Bohu.

Počet sedem pochádza zo Septuaginty (*Iz* 11,1-2) a z Tradície. Kresťan ich v plnosti prijíma vo sviatosti birmovania. Birmovka znamená vedomé rozhodnutie sa pre záväzky plynúce z krstu, ktoré kedysi za nás ako deti urobili rodičia.

Apoštol Pavol uvádza aj *ovocie Ducha Svätého*. Sú to dokonalosti, ktorými sa predznamenáva to, čo bude vo večnosti: „láska, radosť, pokoj, trpezlivosť, zhovievavosť, dobrota, láskavosť, vľúdnosť, vernosť, skromnosť, zdržanlivosť, čistota" (*Gal* 5,22-23).

Podnety na dialóg: Prežívate väčšie vedomie zodpovednosti po birmovke a zároveň aj pomoc zo strany Ducha Svätého? Dary Ducha Svätého sa v gréčtine
nazývajú charizmy. Čo sa dnes myslí pod charizmou, charizmatickým hercom, spevákom, politikom? Pavol v *1 Kor* sa dosť obšírne venuje charizmám Ducha Svätého. Prečo ich výpočet končí hymnom na lásku, ktorú nazýva najväčším darom?

Bibliografia:

Katechizmus Katolíckej cirkvi. SSV, Trnava 1998, 1830-1832.
Skoblík, J., *Přehled křesťanské etiky*. Karolinum, Praha 1997, s. 116.
Tondra, F. , *Morálna teológia I*. Kňazský seminár biskupa Jána Vojtaššáka, Spišská Kapitula – Spiššké Podhradie 1994, s. 193.
Michalov, J., *Sedem darov Ducha Svätého*. Lúč, Bratislava 2002.
 
   1  |  2    ďalejďalej
 
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.