referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Streda, 16. augusta 2017
Terchovský betlehém
Dátum pridania:31.01.2007Oznámkuj:12345
Autor referátu:999z
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:320
Referát vhodný pre:Stredná odborná školaPočet A4:0.9
Priemerná známka:2.98Rýchle čítanie:1m 30s
Pomalé čítanie:2m 15s
 
Dlhoročnou tradíciou kresťanov na Slovensku je inštalovať v období Vianočných sviatkov v svojich kostoloch alebo príbytkoch betlehem, symbol oslavy narodenia Ježiša Krista.

V roku 1967 známy terchovský ľudový rezbár Štefan Hanuliak v spolupráci s Jozefom Holúbkom (odlievačom figurín) a Štefanom Krištofíkom (mechanikom pohybu) uskutočnil svoj zámer a nainštalovali v Terchovej v tamojšom rímsko–katolíckom kostole sv Cyrila a Metoda pohyblivý betlehem, ktorý pozostával z troch častí. Prvá stará Terchová so svojimi typickými remeslami, ktoré sa tu prevádzali v charakteristickom terchovskom prostredí. Druhá časť, ktorú tvoria skromné jasličky, miesto narodenia Ježiša. Tretia časť zachytáva majestátne prepychové mesto Jeruzalem.

Nástupom času figúrky z plastu autor nahradil peknými vyrezávanými figúrkami s lipového dreva. Po jeho smrti v začatom diele pokračovali jeho synovia Jozef a rezbár Ján, ako hlavný konštruktér pohybových prevodov a František ako elektromechanik. Pri rezbárčine im pomáhal rezbár Ján Hanuliak. Terchovský betlehem je stále živé a vôbec nie dokončené dielo, ktorému svojimi rozmermi 3,5 m do šírky, 2,5 m do výšky a 2 m do hĺbky patrí na Slovensku druhé miesto čo do veľkosti. Každoročne terchovskí rezbári obohacujú betlehem o ďalšie a ďalšie figúrky či objekty.

Ojedinelou myšlienkou bolo i ozvučenie typickou terchovskou muzikou, ktoré zabáva jak tamojších obyvateľov obce, tak i turistov, o ktorých tu nie je núdza, ba naopak, nakoľko obec Terchová je i lyžiarskym strediskom s množstvom vlekov, ktoré každoročne navštevujú nie len naši ale i zahraniční turisti, pre ktorých je vzhliadnuť betlehem unikátnym exotickým i turistickým zážitkom.
 
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.