referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Sobota, 23. septembra 2017
Staroveká literatúra
Dátum pridania:21.08.2007Oznámkuj:12345
Autor referátu:Pauska
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:1 993
Referát vhodný pre:GymnáziumPočet A4:5.6
Priemerná známka:2.98Rýchle čítanie:9m 20s
Pomalé čítanie:14m 0s
 

Starovekú literatúru delíme na ORIENTÁLNU a ANTICKÚ -grécka a rímska

ORIENTÁLNA LITERATÚRA- SUMERSKÁ

Je to najstaršia literatúra, z ktorej sa zachovali písomné literárne pamiatky. Počas vývoja sa akatský jazyk rozdelil na asírsky, babylonský a staroegyptský.

Sumeri pravdepodobne vynašli a zdokonalili klinové písmo, ktoré potom používali všetky národy Blízkeho východu. Tieto literatúry boli neznáme do 19. storočia a aj v súčasnosti sa pracuje na ich štúdiu a preklade. Najvýznamnejšou historickou a literárnou pamiatkou je monumentálny Epos o Gilgamešovi:

Hlavným hrdinom je kráľ Gilgameš, ktorý je z polovice boh a z polovice človek. Kruto vládne obyvateľom mesta Uruk , ktorých núti pracovať na mestských hradbách. Obyvatelia sú nešťastní a tak prosia o pomoc bohov, ktorí vytvoria polodivého človeka Enkidua. Ten je obdarený obrovskou silou. Enkidu prichádza do Uruku a spriatelí sa s Gilgamešom.
Spoločne odchádzajú do Libanonských hôr aby zabili obra Chuvavu. Za pomoci boha slnka sa im to podarí a vracajú sa naspäť do mesta. Po návrate k nemu vzplanie láskou bohyňa Ištar. Gilgameš ju odmietne a preto prichádza do Uruku nebeský býk. Gilgameš s Enkidoum ho zabijú, no tým privolávajú na mesto kliatbu a Enkidu zomiera. Ďalšia časť eposu hovorí o rozhovore Gilgameša s enkiduovou dušou. Gilgameš sa dozvedá aký je posmrtný život zlý a tak sa rozhodne hľadať nesmrteľnosť. Vydá sa na púšť za Utamapištinom , ktorý je obdarený nesmrteľnosťou. No Gilgymešovi sa ju nepodarí získať, pretože nedokázal po dlhej a namáhavej ceste bdieť 6 dní a 7 nocí.. No starček mu prezradí, že na dne mora je rastlina, po ktorej omladne. Keď sa mu ju podarilo vyloviť a už bol takmer doma, zjedol mu ju had.

Nakoniec si však uvedomí, že nesmrteľnosť nespočíva v tom aby žil až do dnes ale v tom, čo tu po ňom zostane- v jeho skutkoch.

Hlavnou myšlienkou je priateľstvo, nesmrteľnosť a večný život. Epos má dve časti (1.priateľstvo G. a E. , 2.hľadanie nesmrteľnosti), zachoval sa v 4 verziách a je napísaný na 11 hlinených tabuľkách a 12. je dodatok.

HEBREJSKÁ LITERATÚRA

Je najmladšou literatúrou Blízkeho východu. Zachovala sa nepretržitým podávaním a jej nositeľom bola židovská náboženská pospolitosť. Najvýznamnejším dielom hebrejskej literatúry je BIBLIA. Vznikla v 1. tisícročí pk. Delí sa na Starú a Novú Zmluvu.
SZ je svätou knihou židovského náboženstva. Vznikla viacej storočí pred Kristom. V židovstve má názov Tóra = zákon. Kresťania ju neskôr prevzali ako prvú časť svojej Biblie. Názvy Stará a Nová Zmluva sú kresťanského pôvodu.

SZ tvorí 46 kníh

  • historické (Genezis, Exodus, Numeri, Levitikus, Deuterium)
  • poučné a básnické (Žalmy, Príslovia,...)
  • prorocké (Micheáš, Nahum, Abakuk,...)

NZ – historické(Matúš, Marek,...)

  • poučné (14 listov sv. Pavla,...)
  • prorocké (Zjavenie Jána)

Najdôležitejšie sú evanjeliá, ktoré hovoria o živote JK. Biblia je historickým, umeleckým a náboženským dielom. Je najčítanejším a najprekladanejším dielom svetovej lit.

ANTICKÁ LITERATÚRA

GRÉCKA LITERATÚRA

V časovom rozpätí 9. pk až 5. storočie nl.
V tomto období vznikli najvýznamnejšie diela gréckej epiky. Najvýznamnejším autorom bol HOMÉR, ktorý žil asi medzi 9.-8. storočím pk. Hovorilo sa mu rapsód (slepý učiteľ putujúci po krajine). Pokladáme ho za otca európskej literatúry a kultúry. Vedú sa spory či napísal obe svoje diela. Jeho najvýznamnejšími dielami sú Ilias a Odysea.

ILIAS → dej sa odohráva posledných 51 dni desaťročnej vojny medzi Spartou a Trójou

  • celý konflikt vyvolal syn trójskeho kráľa Triama Paris, ktorý uniesol krásnu Helenu zo spartského kráľovstva
  • počas bojov sa nám predstavujú grécki i trójski bojovníci
  • v diele vystupujú aj mytologické postavy (bohovia)
  • vo vojne získavajú prevahu Trójania
 
   1  |  2  |  3    ďalejďalej
 
Podobné referáty
Staroveká literatúraSOŠ2.93982577 slov
Staroveká literatúraSOŠ2.99602360 slov
Staroveká literatúraSOŠ2.94811543 slov
Starověká literaturaSOŠ2.94821526 slov
Staroveká literatúraSOŠ2.95872835 slov
Staroveká literatúraSOŠ2.95351768 slov
Staroveká literatúraSOŠ2.98553176 slov
Staroveká literatúraSOŠ2.98591573 slov
Staroveká literatúra GYM2.97322228 slov
Staroveká literatúraGYM2.96033203 slov
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.