referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Piatok, 18. augusta 2017
Martin Kukučín životopis
Dátum pridania:25.10.2002Oznámkuj:12345
Autor referátu:Barbarra
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:243
Referát vhodný pre:Stredná odborná školaPočet A4:0.9
Priemerná známka:2.97Rýchle čítanie:1m 30s
Pomalé čítanie:2m 15s
 
MARTIN KUKUČÍN-(1860/1928)
-vlastným menom Matej Bencúr
-vyrastal v rodine oravského sedliaka a od detstva si osvojoval nazeranie a myslenie prostého dedinského človeka
-dôkladne poznal všednú i sviatočnú tvár života na slovenskej dedine

V protiklade s Vajanským zachytil v poviedke Keď báčik z chochoľova umrie úpadok zemianstva i jeho neschopnosť zasahovať do osudov vlastných i do osudov národa.Dej poviedky je pomerne chudobný.
Zemianstvo reprezentuje pán Aduš Domanický z Domaníc a proti nemu stojí Ondrej Tráva,priekupník a podnikateľ.Obaja sa stretnú v krčme v Podhradí a Adušovi sa podarí vymámiť od trávu desiatku ako preddavok na kúpený jačmeň,namiesto hrdého zemianskeho kaštieľa našiel iba ruiny a Adušovo prázdne vrecko.
Aduš navonok vystupuje ako pyšný a majetný zeman,no v skutočnosti sa jeho kaštieľ rozpadá a majetok hynie.Proti nemu stojí ondrej Tráva ,priekupník a podnikateľ,ktorý má všetky znaky svojej triedy,dravosť a bezohľadnosť v získavaní peňazí,schopnosť špekulácie pri zhŕňaní majetku.
KONFLIKT + KOMPOZÍCIA: je to konfrontácia dvoch svetov :starého.ktorý zaniká,a nového,ktorý sa derie na jeho miesto,Zákldným prvkom umeleckého obrazu v poviedke je kontrast,napr.kontrast medzi Adušovou a Ondrejovu rečou.Aduš rozpráva naširoko a ľahkomyselne,Ondrejova reč je stručná,konkrétna,zadiera do živého.Autorovi imponuje jeho životaschopnosť, no iróniou stíha aj tento nový typ egoistického podnikateľa.

Kukučínov humor sa s rozvíjaním deja stupňuje,prechádza až po satiru,ale záver poviedky je typicky kukučínovský,keď Aduš s ondrejom Trávom zastanú pri jaseňoch nad hrobmi Adušových rodičov a zmieria sa .
 
Podobné referáty
Martin Kukučín životopisSOŠ2.96611241 slov
Martin Kukučín životopisSOŠ2.95222133 slov
Martin Kukučín životopisSOŠ2.9497642 slov
Martin Kukučín životopisSOŠ2.9393576 slov
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.