referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Nedeľa, 23. júla 2017
Ján Palárik - Drotár
Dátum pridania:05.06.2009Oznámkuj:12345
Autor referátu:kissinka1608
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:216
Referát vhodný pre:Stredná odborná školaPočet A4:0.6
Priemerná známka:2.96Rýchle čítanie:1m 0s
Pomalé čítanie:1m 30s
 
Ján Palárik - Drotár

Obsah:

Dej sa odohráva v Pešti, v rodine slovenského továrnika Rozumného, kam prichádza drotár Bubenčík. Rozumný zamestná drotára vo svojom podniku a prisľúbi mu nájsť strateného brata. Súčasne do domu továrnika prichádza ako vychovávateľ poľský sľachtic Zalewski, ktorý musel ujsť z vlasti pre súboj.

Predstavuje sa pod menom a s vysvedčením pomaďarčeného drotárovho brata Dobošiho. Čoskoro sa i skutočný brat stal u Rozumného domovníkom. Továrnik sa domnieval, že vychovávateľ je hľadaným bratom Bubenčíka a pripraví stretnutie oboch bratov.

Medzitým židovský obchodník vydiera Zalewského, ktorý mu podpísal zmenku splatnú v deň sobáša s továrnikovou dcérou Ľudmilou.
O ňu sa uchádza aj Doboši. Drotár Bubenčík spozná svojho brata a povie pravdu továrnikovi. Zalewskim otriasla drotárova statočnosť a udal sa na polícii.

Továrnikovi sa priznal a ten mu odpustil. Po obdržaní milosti z Krakova nič nestálo v ceste svadbe Zalewského s Ľudmilou. Továrnik odmenil drotára za jeho statočnosť a súhlasil so svadbou svojej netere a Bubenčíka.
 
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.