referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Streda, 23. augusta 2017
Dominik Tatarka
Dátum pridania:01.08.2007Oznámkuj:12345
Autor referátu:milly
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:359
Referát vhodný pre:Stredná odborná školaPočet A4:1.1
Priemerná známka:2.98Rýchle čítanie:1m 50s
Pomalé čítanie:2m 45s
 
Dominik Tatarka je najvýznamnejšou osobnosťou slovenskej disidentskej literatúry. Debutoval súborom poviedok a noviel V úzkosti hľadania. Analyzuje vnútorné a mravné existenčné otázky človeka hľadajúceho stratené istoty. Kritika charakterizovala poviedky a novely ako dielo s novým videním človeka a sveta.

Román Panna zázračnica je obraz človeka poznačeného vojnovým rozkladom spoločnosti. Hlavnou postavou je Anabella, žena poznačená tragickým znamením smrti. Tragické motívy sú prenesené do snovej polohy, fantastiky, hravej obraznosti. K tomuto románu napísal aj scenár, bola sfilmovaná.

Román Farská republika je kritikou spoločenských, politických a kultúrnych pomerov v Slovenskej republike.

Román Prvý a druhý úder s hlavnou postavou Štefana Reptiša obnovujúceho krajinu zničenú vojnou. Román Radostník je o združstevňovaní dediny a román Družné letá má budovateľskú tematiku. Rozhovory bez konca sú osobnou retrospektívou, kniha 2 noviel - Kohútik v agónii úvahou o živote, Ešte s vami pobudnúť o význame mravnej obete.

Komorná novela Prútené kreslá vychádza z osobných zážitkov počas štúdia v Paríži pred 2. svetovou vojnou. Dominuje v nej hodnota ľudského porozumenia a lásky k žene.

Napísal satiru – pamflet Démon súhlasu, kde je rozprávačom Bartolomej Boleráz. Je rozpoltená osobnosť, jedna časť sa chce riadiť vlastným rozumom a názormi, druhá sa prispôsobuje pokrytectvu spoločnosti.

Vydal voľnú trilógiu Písačky, ktorá vyšla tajne. Prvá časť samizdatovej verzie vyšla v edícii Petlice v Prahe, druhá časť Sám proti noci v Mníchove a tretia Listy do večnosti v Toronte. Tematicky je zameraná na autorov vzťah k ženám, k roku 1968, na spoločenský vývoj v období normalizácie, na detstvo a domov. Za Písačky dostal cenu Jaroslava Seiferta, zriadenú Nadáciou Charty 77 pre najlepšie diela českej a slovenskej literatúry, ktoré nesmeli vyjsť doma. V roku 1990 mu bola udelená Národná cena SR in memoriam.
 
Podobné referáty
Dominik TatarkaSOŠ2.98491588 slov
Dominik TatarkaGYM3.0070708 slov
Dominik TatarkaSOŠ2.98701501 slov
Dominik TatarkaSOŠ2.9288128 slov
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.