referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Utorok, 22. augusta 2017
Kráľ Oidipus a Antigona
Dátum pridania:23.12.2001Oznámkuj:12345
Autor referátu:Michaela
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:606
Referát vhodný pre:Stredná odborná školaPočet A4:1.9
Priemerná známka:2.95Rýchle čítanie:3m 10s
Pomalé čítanie:4m 45s
 
V Tébach vládol kráľ Laios s kráľovnou Iokastou. Veštba im predpovedala, že sa im narodí syn, ktorý zabije vlastného otca a ožení sa s vlastnou matkou. Onedlho sa im narodil syn- Oidipus. Nechali ho odviesť do lesa, kde sa ho ujal pastier z Korintu a dal ho korintskému kráľovi. Raz, keď už bol dospelý sa pri hádke dozvedel, že nie je syn korintského kráľa. Odišiel a na ceste zabil starca nevediac, že je to jeho otec. Dozvedel sa , že v Tébach sa usadila sfinga (stvorenie s dievčenskou hlavou, levím telom a krídlami na chrbte) a každý deň k nej musí prísť jeden Téban a zodpovedať jej hádanku, ak ju neuhádne zhodí ho do priepasti, no zatiaľ žiaden Téban hádanku neuhádol. Oidipus sa rozhodol ísť za sfingou. Zodpovedal jej hádanku a za odmenu dostal za ženu Iokastu (svoju matku). Oidipus vládol spravodlivo a šťastne, s Iokastou mal 2 dcéry- Antigonu a Ismenu a 2 synov- Eteokla a Polyneika nevediac, že sú to zároveň jeho súrodenci. Do Téb vstúpil mor a veštba predpovedala, že sa ho zbavia iba vtedy, keď bude potrestaný vrah kráľa Laiosa. Veštec Teiresias prezradí Oidipovi, že to on zabil svojho otca. Oidipus sa oslepí.Postavy:
Antigona- dcéra tébskeho kráľa Oidipa
Ismena- jej mladšia sestra
Kreon- tébsky kráľ, brat Oidipovej a Laiosovej manželky
Eurydika- jeho manželka
Haimon- ich syn, Antigonin milý
Teiresias- veštec

Oidipus si vypichol oči, lebo zistil, že zabil svojho otca Laiosa a s dcérou Antigonou, kt. mal so svojou matkou Iokastou odišiel do hája Erinyí, kde vstúpil do podsvetia. Antigona sa vráti do Téb.
Po neštastnej bitke Antigoniných bratov Eteokla a Polyneika o trón, kedy sa obaja navzájom zabijú, na trón zasadne Kreon.(brat Iokasty)
Kreon nariadi, aby Eteokla pochovali ako káže mrav, ale aby Polyneika- vlastizradcu nikto neprikryl zemou ani neoplakával. Takto tu bude ponechaný napospas divým vtákom. Kto neposlúchne jeho rozkaz, bude ukameňovaný. Antigona chce brata pochovať spolu s mladšou sestrou Ismenou, ale nenachádza u nej pochopenie tak sa rozhodne brata sama pochovať.
Kreon sa od strážcu dozvie, že v noci niekto pochoval mŕtvolu Polyneika. Pristihnú Antigonu ako oplakáva brata a spolu s Ismenou ju dajú do väzenia. Haimon, Antigonin milý presviedča otca Kreonta o nižšom treste, ten sa nedá obmäkčiť. Rozhodne sa, že oslobodí Ismenu a Antigonu nechá v lese zamurovať. Antigonu odvlečú do lesa. Medzitým sa veštcovi Teiresiovi podarí Kreonta obmäkčiť. Ten vydá rozkaz vyrúbať Antigonu a pochovať Polyneika.
 
   1  |  2    ďalejďalej
 
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.