referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Štvrtok, 27. júla 2017
Gejza Vámoš: Moja malá Macka
Dátum pridania:27.07.2005Oznámkuj:12345
Autor referátu:Filip Tóth
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:367
Referát vhodný pre:GymnáziumPočet A4:1.2
Priemerná známka:2.89Rýchle čítanie:2m 0s
Pomalé čítanie:3m 0s
 
Margaréta je 14-ročné dievča. Autor ju prezýva Macka. Má modré oči, je buclatá s nakrátko pristrihnutými plavými vláskami.
Z poviedky Editino očko je známa ako jeho sestra.
O Macke hovorí ako o jeho najlepšej kamarátke. Autor v poviedke vystupuje pod menom Tom. S Mackou sa stretával pri starom plátne, kde sa rozprávajú o vážnych veciach. Tom jednoducho rieši jej problémy, pretože je od nej omnoho starší.
Macka ma problémy s kamarátkami, jedna ju zradila. Tom opäť hravo rieši jej problém. Hovorí o jej inteligenčnej nadradenosti nad nimi a že ju to vôbec nemusí trápiť. Jeho slova ju privádzajú priam do extázy. Dokázal jej pozdvihnúť náladu za všetkých okolností. Macka ho pokladá za svoj vzor a idol.
Macka nevie pochopiť svoje spolužiačky, keď ich idolom je filmový herec Harry Piela.

Diskusia pokračovala: V dome kde býva Macka žijú aj dvaja inžinieri - diplomovaní ľudia, ktorí chodia dvoriť jej slúžke a vychovávateľke. Často počúva ich reči v kuchyni a potom sa sťažuje. Nepochopila prečo sa takí inteligenti znížia na takéto veci. A preto na chvíľu zapochybovala o svojom idole. Položila mu teda otázku, či by sa aj on na niečo také neznížil. Jej otázka ho pobúrila no odpoveď ju doslova povzniesla. Rozprával aj o svojej budúcej žene, jej opis je asi taký:
- mala by vedieť 7-8 rečí
- milovať hudbu, umenie a literatúru
V budúcnosti by chcel s ňou založiť salón pre združenie všetkých umelcov, literátov, hudobníkov jeho vlasti. Jeho ženu tam prirovnával k skvostnému diamantu a jej život by sa nevyrovnal miliónu iných žien.

Po tomto rozhovore sa rozlúčili. Počas cesty premýšľal o Macke ako o decku, ktorého potrestal osud, keď jej dal do hlavy hlboký um, ktorý skúma a neuspokojí sa.
V parku stretol chlapca. Volá sa Bobby. Má 7 rokov hovorí po anglicky, jeho žarty sú ostré a bezohľadné, preto ho nemá rad, dokonca ho v minulosti zbil. V tom ho prekvapila Miss Alice. Je to veselá Londýnčanka a podľa jeho slov je patrónka Bobbyho. S Alice mal Tom románik. Práve keď bol Tom s ňou na lavičke, prichytila ich Macka. V tom okamihu stratila svoj idol v ktorý tak verila. Už ho nepokladala za vyššieho človeka. Pomaly začala chápať, že ten chaos, čo mala v hlave sa volá život.
 
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.