referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Pondelok, 21. augusta 2017
Jazyk a písmo
Dátum pridania:03.05.2003Oznámkuj:12345
Autor referátu:susi
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:204
Referát vhodný pre:Stredná odborná školaPočet A4:0.8
Priemerná známka:2.93Rýchle čítanie:1m 20s
Pomalé čítanie:2m 0s
 
Jazyk je zložitý systém dorozumievacích prostriedkov. Každý jazyk má svoje zákonitosti aj vo výslovnosti. Vystihnúť výslovnosť jednotlivých hlások a zapísať ich našimi hláskami nie je preto jednoduché. V slovníkoch sa výslovnosť zapisuje medzinárodne dohodnutými písmenami.
Ľudia sa v minulosti dorozumievali najprv znakmi, alebo pomocou uzlového písma kipu. Bola to palica, na ktorú sa naviazali rôzne stuhy vyjadrujúce zlato, vojsko, zrno apod. Poznáme osem hlavných písem:
Klinové – Sumeri kreslili obrázky do mäkkej hliny zahrotenou trstinou. písali z hora dole, neskôr z ľava doprava. Hrot trstiny mal klinovitý tvar.
Hieroglify – boli vytvorené v 4. tisícročí pred Kristom. Bolo to písmo starých Egypťanov. Z hieroglifov sa vyvinulo hieratické písmo v 9. storočí pred naším letopočtom.
Fenické – Féničania vytvorili fénické písmo. Obsahovalo dvadsať dva písmen, ale len spoluhlások.
Grécke – alfabeta – pomenované podľa prvých dvoch písmen gréckej abecedy alfy a bety sa aj nazvala abeceda alfabeta. Vznikla v 9. a 8. storočí pred Kristom. Má 24 písmen a aj samohlásky, preto hovoríme, že gréci písmo vokalizovali.
Latinka, hlaholika a azbuka – latinka vznikla v 7. storočí. Dá sa povedať, že je to abeceda, ktorú používame dnes. Používa ju veľa európskych národov. naši predkovia po latinke mali prvý jazyk hlaholiku, ktorú zostavil Konštantín. Po smrti Konštantína na jeho počesť sa písmo nazvalo cyrilika. Z neho vznikla azbuka.
 
Podobné referáty
Jazyk a písmo2.97091151 slov
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.