referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Streda, 16. augusta 2017
Pôvod slova
Dátum pridania:18.04.2008Oznámkuj:12345
Autor referátu:mishullka
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:272
Referát vhodný pre:Základná školaPočet A4:0.7
Priemerná známka:2.98Rýchle čítanie:1m 10s
Pomalé čítanie:1m 45s
 
Pôvod slova


Etymológia je veda skúmajúca pôvod slov. Výraz pochádza z gréčtiny a to zo slova "etymos", čo znamená pravý. Etymológiou v užšom zmysle sa rozumie pôvod a história jednotlivých slov. Etymológiu môžeme považovať za súčasť lexikológie, ktorá skúma slovnú zásobu. Slovenčina patrí do veľkej skupiny indoeurópskych jazykov, do ktorej patrí väčšina jazykov v Európe. Tieto jazyky majú svoje korene v takzvanom praindoeurópskom jazyku. Z tohto jazyka sa vyčlenil praslovanský jazyk. Ani z tohto jazyka nemáme žiadne písomné pamiatky. Z praslovanského jazyka sa vyvinuli slovanské jazyky. Dnešnú slovnú zásobu tvoria slová domáce a prevzaté z iných jazykov.

Veľkú časť našej slovnej zásoby tvoria slová prevzaté a to z rôznych jazykov. Cudzie slová prúdili do nášho jazyka pod vplyvom obchodu, remesiel, vzdelania a kultúry. Z sme prevzali tieto slová: košeľa, škola, čerešňa, dom, tabuľa, tehla, kostol, kláštor, fara, kalich, kresťan, kríž, mních, olej, oltár, advokát, daň, ceruza, notár, palác, titul a iné. Mnoho slov sme prebrali aj z nemčiny, rumunčiny, latinčiny, z maďarčiny, z ruštiny, angličtiny, poľštiny, francúzštiny, taliančiny, španielčiny, švédčiny, holandčiny, perzštiny, tatárčiny a z ďalších mnohých jazykov. Každý jazyk by mal mať svoj etymologický slovník, v ktorom sa vysvetľuje pôvod a vývin jednotlivých slov.
 
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.