referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Piatok, 21. júla 2017
Božena Slančíková Timrava Na jednom dvore
Dátum pridania:16.11.2002Oznámkuj:12345
Autor referátu:bohuš
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:599
Referát vhodný pre:Stredná odborná školaPočet A4:1.9
Priemerná známka:2.97Rýchle čítanie:3m 10s
Pomalé čítanie:4m 45s
 
Obsah dielaRodičia Paľa Škríbeľa boli dohodnutí s rodičmi jeho sesternice Anči, že si ju Paľo vezme za ženu. Brat Paľovho starého otca- báčik Ondro sľúbil, že ak sa vezmú, zdedia po ňom aj celý jeho majetok. Paľova aj Ančina rodina žili v jednom dome a aj dvor mali spoločný. Paľo sa však jedného dňa rozhodol, že si Anču nevezme. Nepomohlo ani prehováranie, ani matkin plač. Anču nechcel, lebo mala podľa neho príliš veľké oči. Chcel si vziať radšej Maru, o ktorej sa šírili rôzne klebety a ľudia sa z nej vysmievali. Paľovo odmietnutie vzbudilo medzi Ančinými ( Anča, Ďuro ) a Paľovými ( Mara, Jano ) rodičmi nepriateľstvo. Anča celé dni vykrikovala na Paľovu matku- Križľaňu, ktorú tak volali pre očnú vadu, všetky výčitky, aké jej len na rozum prišli. Ale tak, aby to počula celá dedina. Postupne sa s ňou dávali do reči všetci susedia, aby sa dozvedeli podrobnosti. Anča sa rozhodla za každú cenu zohnať pre dcéru nového ženícha a oveľa krajšieho, ako bol Paľo. Podarilo sa im nájsť takého v susednej dedine a Anča začala pripravovať hostinu na privítanie. Prehovorila tiež báčika Ondra, aby svoj majetok poručil jej dcére. Keď už bola hostina v plnom prúde, Paľovi nedalo, aby cez okno tajne nenakukol dnu. Pomaly oľutoval svoj čin a keď Anča na chvíľu vyšla von, priznal sa jej, že vždy chcel iba ju. Charakteristika postávPaľo bol to dedinský mládenec. Bol pracovitý, rozumel sa koňom a so sesternicou Ančou sa hrával už od detstva. Pre jej odmietnutie nemal žiadne rozumné dôvody. Nechcel ju pre jej veľké oči a čím viac ho presviedčali, nech si ju vezme, tým viac sa utvrdzoval v presvedčení, že ju nechce. „Lebo ani hľadieť nemôže na ňu, tak mu je zhnusená. Sám nevie, prečo, lebo nebolo naveky tak. Ale keď sa rozhľadel po svete, Paľo videl, že Anča má oči veľké ako päste- nie darmo ju okaňou volajú- a čelo na dva prsty, Vyhodil pyšne hlavou, že nechce ju už viac, lebo už má rozum. Rozhodol sa radšej pre Maru, aj keď ju v dedine nemali radi, a ani rodičia nesúhlasili, aby si ju vzal. Bol hrdý, keby mu rodičia Anču neboli nasilu nútili, nebola by mu taká protivná. Bol aj samoľúby, keď videl, že má o ňu záujem cudzí mládenec, prejavila sa v ňom urazená hrdosť i obavy, že by mu ju prebral.Anča nebola krásavica, ale bola pracovitá. Mala rada Paľa, hoci sa jej vysmieval, že má veľké oči. Poslúchala rodičov, hlavne matku. Keď ju Paľo ohrdol a našli jej nového nápadníka, nebúrila sa. Bola poddajnej povahy, nedávala navonok najavo svoje názory.
 
   1  |  2    ďalejďalej
 
Zdroje: Zlatý fond slovenskej literatúry: Božena Slančíková Timrava I. Bratislava, Tatran 1975, Zlatý fond slovenskej literatúry: Božena Slančíková Timrava II. Bratislava, Tatran 1975, Kolektív: Timrava v kritike a spomienkach. Bratislava, Slov. vyd. krásnej literatúry 1958, Milan Pišút a kolektív: Dejiny slovenskej literatúry. Bratislava, Obzor 1984, Caltíková, Milada: Sprievodca dielami slovenskej a svetovej literatúry (výber I). Nitra, Enigma 1997
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.