referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Piatok, 18. augusta 2017
Babička
Dátum pridania:17.06.2011Oznámkuj:12345
Autor referátu:brciatko
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:352
Referát vhodný pre:Základná školaPočet A4:0.9
Priemerná známka:2.98Rýchle čítanie:1m 30s
Pomalé čítanie:2m 15s
 
Téma: Opis životababičky s jej kladnými vlastnosťami

Idea: Obrazy dedinského života

Hlavná postava: babička

Vedľajšie postavy: Barunka, Adelka, Ján, pán Prošek, pán otec, kňažná, Kontesa, pani matka, horár, Viktorka , Viliam, Kristla, Míla...

Miesto:
Staré bielidlo

Charakteristika jednej z postáv: Viktorka-bláznivá žena, ktorú dostal do šialenstva vojak

Ktorá postava sa mi najviac páčila, prečo: babička, lebo bola milá, chápavá, dobrosrdečná, skromná, láskavá...


Stručný opis:
Je to príbeh, ktorý opisuje časť života babičky, ktorá bývala sama v malom domčeku vo vrchovskej vieske na sliezskych hraniciach. Raz jej prišiel dopis, či by sa nechcela presťahovať k svojej dcére Terezke na Staré bielidlo v Viedni. ťažko jej bolo opúšťať svoju chalúpku, no napokon zbalila veci a odcestovala.
Celé nadšené ju vítajú jej vnúčatká Barunka, Adelka, Vilko a Ján. Babičke sa u nich páči, no ťažko si zvyká na moderné veci. Svoje vnúčatká priúča zvykom, tradíciám, učí ich všetkým šetriť. Deti sa zúčastňujú na každodenných udalostiach v dobrom i v zlom. Poznajú príbeh nešťastnej Viktorky, ktorú zabije úder blesku a spolucítia s ňou. Dojíma ich babičkino rozprávanie o hluchonemej slečne Turynskej, aj bieda Kundrovie detí. Sú svedkami prírodných pohrôm, ako potopy, vojenských odvodov...
Toto všetko im pomáha poznať život i z tej horšej stránky a pochopiť ho.
Babička je požehnaním pre svoje okolie i celé údolie. Jej múdrymi radami nepohrdne ani panská slečna Kontesa, ktorá si získa jej dôveru. Babička sa dokáže vcítiť do trápenia druhých ľudí, pochopiť ich bolesti a pre každého nájsť slová útechy a povzbudenia. No nakoniec i babička cíti že už starne a postupne jej ubúda síl. Zo všetkými sa však stihne rozlúčiť a odísť v pokoji.
 
Podobné referáty
BabičkaGYM2.9724408 slov
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.