referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Nedeľa, 23. júla 2017
Jozef Cíger - Hronský Jozef Mak
Dátum pridania:03.09.2002Oznámkuj:12345
Autor referátu:spiewanka
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:1 197
Referát vhodný pre:Stredná odborná školaPočet A4:3.9
Priemerná známka:2.95Rýchle čítanie:6m 30s
Pomalé čítanie:9m 45s
 
Je to expresionistický román medzivojnového obdobia z dedinského prostredia so silným sociálnym akcentom. Nie je podstatné to, že je bieda, hospodárska kríza, ale ako to postava pociťuje. Často sa zvýrazňuje fatalita (osudovosť) románu. Akoby bol osud vopred daný a človek nemá právo búriť sa. Autor lyrizuje mnohé pasáže, jedinečne pracuje s pásmom reči postáv a pásmom reči rozprávača. Rozprávač vstupuje do deja, prihovára sa svojej postave a hovorí za ňu. Postavy:

Jozef Mak - človek - milión, v jeho mene je drobnosť, početnosť, mnohosť, teda nie výnimočnosť. Narodil sa ako nemanželský syn vdove po Janovi Makovi.
- pred vojnou: prejavuje sa aktívne, snaží sa búriť proti osudu, zmeniť ho, je drevorubač, vidí biedu, utrpenie, ponižovanie matky, rozhodne sa postaviť si dom. Zmysel života vidí v Maruši, ktorú si chce do domu priviesť. No len čo dostavia, povolávajú ho.
- po vojne: autor ukazuje vplyv a následky vojny, mení sa na pasívnu postavu, nemá dostatok síl ani vôle, aby sa vzoprel a vzdoroval osudu, prispôsobil sa, je slabý v rozhodovaní, nedokáže si rozkázať ani vo vzťahu k Maruši, nevie pochopiť lásku July, na ktorej si vybíja zlosť. Až po jej smrti si uvedomuje, čo stratil.

Maruša Meľošová - najexpresionistickejšia postava v diele. Prekoná radikálnu zmenu z krásneho a dobrého dievčaťa na skazenú a škaredú ženu.
- pred vojnou: statočná, mravne čistá, vnútorne silná, po smrti matky vedie gazdovstvo, odsudzuje otca pre nemravnosť, ľúbi Jozefa čistou láskou.
- po vojne: vojna ju poznačila, ubila všetko pekné. Koná pudovo, živočíšne, chce si zo života zobrať čo najviac, nedokáže sa vzdať Joža, nemá žiadne rozumové ani morálne zábrany, koná v afekte - a tak aj zomiera.

Jula Petrisková - objavuje sa až neskôr. Bolo to nízke dievča s utrápenými očami, ktoré vyzeralo, akoby už - už chcelo začať bedákať. Ľavú ruku mala chorú, od pleca až po lakeť vyschnutú. Nikto nerátal s tým, že by sa mohla vydať. Má určený osud starej dievky. Nebráni sa rozkazovaniu. Bola stvorená na to, aby pomohla tomu, kto to potrebuje. Je pracovitá, skromná, tichá, ľúbiaca, nevzdáva sa.

Dej:

Jozef Mak sa narodil v dome po Janovi Makovi ako nemanželské dieťa. Krstnou matkou sa mu stala Hana Meľošová, no nedodržala všetky zvyky krstu, akoby bol Jozef prekliaty už od narodenia. Matka chodí za prácou a 7 ročný Jano Mak - jej manželský syn - musel svojho nechceného brata celé dni v plachtičke vláčiť, hoci nevládal. Aj keď ho Jano 6 rokov bil, mal ho Jožo rád, rozprával mu rozprávky.
 
   1  |  2  |  3    ďalejďalej
 
Podobné referáty
Jozef Cíger - Hronský Jozef MakSOŠ2.92271694 slov
Jozef Cíger - Hronský Jozef MakSOŠ2.9743613 slov
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.