referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Nedeľa, 23. júla 2017
Johan Wolfgang Goethe – Utrpenie mladého Werthera
Dátum pridania:22.08.2007Oznámkuj:12345
Autor referátu:siska15
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:403
Referát vhodný pre:GymnáziumPočet A4:1
Priemerná známka:2.97Rýchle čítanie:1m 40s
Pomalé čítanie:2m 30s
 
ÚTVAR:
Román písaný vo forme listov.

KOMPOZÍCIA:
Dielo sa delí na dve knihy. V prvej je opísaný odchod Werhera z Waldheimu. V druhej jeho práca na velvyslanectve, návrat do Waldheimu, samovraažda a pohreb.

POSTAVY:
Werther: mladý, vzdelaný muž stredného stavu; mladý, spoločenský, citlivý, vzdelaný muž; je plný snov, neustále hľadá pokoj a šťastie
Lotta: pekná, mladá, veselá, starostlivá, verná a oddaná žena
Albert: usilovný, veselý, slušný, milý muž, s vyrovnaným správaním

OBSAH:
Werther po smrti svojej priateľky odchádza na vidiek, aby zabudol na spomienky a začal nový život. Zaoberá sa tu umením, maľuje prírodu a dedinský ľud. Zoznámi sa s človekom, ktorého si obľúbi najmä pre jeho statočnosť. Bol to vdovec, ktorý mal veľa detí. Starala sa o ne jeho najstaršia dcéra Lotta. Werther sa s ňou zoznámil na jednom večierku. Zaľúbili sa jeden do druhého aj napriek tomu, že Lotta bola už zasnúbená s Albertom, ktorý bol v tom období na služobných cestách. Keď sa Albert vráti, stane sa Wertherovým dobrým priateľom. Radí Wertherovi, aby na Lottu zabudol. Werther odchádza pracovať do mesta na vyslanectvo. Tam sa mu však nevodí dobre. Dostáva sa do spoločnosti plnej namyslených ľudí. Spoznáva tu mladú slečnu, ktorá sa vlastnosťami podobá Lotte. Zapáči sa mu, no príbuzní jej zakážu stretávať sa s ním, lebo je z nižšej spoločnosti. Werther dostáva list od Alberta. Oznamuje mu v ňom, že Lotta sa už zaňho vydala. Werthera to veľmi zraní, preto podáva výpoveď a vracia sa späť na vidiek k Lotte. Aj keď ho veľmi ľúbi, odmieta ho a žiada, aby k nej nechodil často. Werther sklamaný neopätovanou láskou k Lotte vidí iba jedno východisko- smrť. Svoje rozhodnutie aj uskutočnil. Zastrelil sa pištoľou, ktorú si požičal od Lotty. Utešovala ho myšlienka, že zomrel rukou svojej najdrahšej.

CITÁTY:
„ Ach, to, čo viem, môže vedieť každý - ale srdce je len moje! “

„ Pravdaže, som len pocestným, len pútnikom tu na zemi! Vari ste vy niečo viac? “

„ Ó, čo je človek, že si smie na seba ťažkať! “
 
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.