referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Streda, 23. augusta 2017
Martin Kukučín Dom v stráni
Dátum pridania:13.12.2001Oznámkuj:12345
Autor referátu:Janci
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:555
Referát vhodný pre:Stredná odborná školaPočet A4:1.7
Priemerná známka:2.98Rýchle čítanie:2m 50s
Pomalé čítanie:4m 15s
 
V živote sú dve veci: Láska a smrť. Román získal aj prímenie „Román o živote". Rieši tu problémy každodenného života. V tom čase sa k moci dostáva buržoázia, kt. odsúva zemianstvo, kt. aj tak spelo k záhube. Jeho záhubou bolo lipnutie na starých tradíciách a zásadách. Vidíme to na postave Šory Anzuly, je statkárka, kt. sa nemôže zmieriť s tým, že je syn Niko túži po novom živote. Niko Dubčic (Šorin syn) je statkárskym reprezentantom a hľadá pomoc u buržoázie. Šora je však pyšná a hrdá zemianka, kt. má ešte silu stlmiť rozpad zemianstva. Podarí sa jej to, keď rozbije vzťah Nika ku Katici Beracovej - sedliačka. Vysvetlila mu, že si musí hľadať ženu seberovnú. Niki tak dáva prednosť Dorici Zorkovičovej.

Autor sa sústreďuje na dve rodiny. Chce porovnať svet sedliakov - težaci a svet statkárov - šorni. Autor tu presne zachytáva jazyk Chorvátov, aj mená Mate Berac. Používa fran., tal., lat. jazyk. Zemania boli potomkami starej šľachty. Mate Berac je patriarchálny typ sedliaka, kt. lipne na starých tradíciách. Dostáva sa do rozporu s dcérou Katicou. Ona sa búri voči prostrediu, kde vyrástla. Spolu so sestrou Matiou idú slúžiť do mesta. Domov idú len zriedka. Katicu láka iný svet. Čoskoro podľahne zvodom sveta. Zaľúbi sa do statkárskeho syna Nika Dubčica. Šora Anzula to spozorovala. Aj Katicin otec spozoroval, že ide tvrdo za svojím cieľom.
Autor tu porovnáva dva rozličné svety. Z Nikovej strany je to chvíľkové vzplanutie, no čoskoro začína dávať na matkine slová, kt. ešte tvrdí, že nepatria k sebe. Z jeho strany je to zemianska tvrdohlavosť, kt. mu káže oponovať matke. Ani Mate Berac nesúhlasí z ich sobášom. Prišli na plán, ako im ukázať, že sa obaja mýlili. Mate Berac sa snaží nahovoriť Katicinho nápadníka, Bobica, aby sa ju snažil získať. Šora zase využíva možnosť, že z penziónu prichádza Dorica Zorkovičová. Usporiada obed, na kt. sa má Nik rozhodnúť o tom, čo mu matka povedala. Nik prichádza na to, že sa v Katici mýlil. Katica žiarli, že Nik pred ňou netají, čo cíti k Dorici. Katica sa chcela dostať do rodiny Nika a tak opustiť rodinu težakov. Bola prchká a to Nika odrádzalo. Naopak Dorica bola jemná a nežná. Katica sa neovládla a dochádza ku konfliktu. Nadáva Dorici do pobehlíc a zo všetkého obviňuje Nika. Ten jej hovorí, nech nenadáva Dorici, ale iba jemu, pretože sa rozhodol pre Doricu. Všetci sú z toho nešťastní. Toto rozhodnutie je zadosťučinením Mateho Beraca, kt. spokojne zomiera, keď si Katica berie Pašku Bobica. Katica mu dáva za pravdu.
 
   1  |  2    ďalejďalej
 
Podobné referáty
Martin Kukučín Dom v strániSOŠ2.9508675 slov
Martin Kukučín Dom v strániSOŠ2.89991052 slov
Martin Kukučín Dom v strániSOŠ2.9658926 slov
Martin Kukučín Dom v strániSOŠ2.94521325 slov
Martin Kukučín Dom v strániSOŠ2.93141016 slov
Martin Kukučín Dom v strániSOŠ2.94901818 slov
Martin Kukučín Dom v strániSOŠ2.95744059 slov
Martin Kukučín Dom v strániSOŠ2.95791325 slov
Martin Kukučín Dom v strániSOŠ2.97561411 slov
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.