referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Nedeľa, 20. augusta 2017
Kým kohút nezaspieva
Dátum pridania:26.10.2007Oznámkuj:12345
Autor referátu:kajco
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:915
Referát vhodný pre:GymnáziumPočet A4:2.4
Priemerná známka:2.99Rýchle čítanie:4m 0s
Pomalé čítanie:6m 0s
 
Ivan Bukovčan (1921-1975)

Zaraďujeme ho k humanistom veriacich v ľudskú schopnosť a potrebu robiť dobro. Jeho dramatika mala otriasť človekom a vyburcovať ho, aby sa angažoval za pozitívne hodnoty nasej civilizácie. Bol novinárom a neskôr sa stal dramaturgom československého štátneho filmu. K jeho filmovej tvorbe patria filmy ako Šťastie príde v nedeľu, Tango pre medveďa či Medená veža. Čo sa týka hier, známe sú Pštrosí večierok, Kým kohút nezaspieva, alebo Zažeň vlka.

Vystupujú tu postavy: Fanka a Ondrej, starec Tezercak, Babjakova, ktorá je pôrodná baba, veterinár Dr. Sustek, Uhrik - holič, tulák, učiteľ pán Tomko, pani lekárnikova, Marika - prostitútka a Fischl - obchodník s drevom

Dej sa odohráva v malom meste, okupovaným cudzím vojskom počas novembrovej noc 1944 po potlačení SNP. Všetko sa začína v pivnici nejakého domu. Je tam Ondrej s Fankou, ktorí netušia ako sa tam dostali. Po čase k nim začnú pribúdať ľudia, ktorých tam dovedú nemeckí vojaci. Najprv starec Tezercak a neskôr Babjakova, Dr. Sustek a tulák. Terazcak bol na cintoríne keď ho vojaci zadržali, Babjakova bola pomôcť odrodiť nejaké dieťa a Sustek sa vracal zo zabíjačky. Len o tulákovi nevieme nič. Nepochádza z mesta a preto ho nikto ani nepozná. Všetci majú spoločné len to že boli vonku po siedmej a boli zadržaní, pretože je vyhlásené stanné pravo. Pre tých ktorí nevedia čo je to stanne pravo, je to nariadenie počas vojnového stavu a zakazuje vychádzať von po istej hodine. No naspäť k deju.

Na scénu prichádza Uhrik, pani lekárnikova a Tomko. Preberajú kto čo robil a prečo sú to práve oni zavretí v pivnici. Neskôr prichádza Marika, ktorá celu záležitosť viac-menej objasni. Pred domom obchodníka s drevom, Fischla, niekto zabil nemeckého vojaka, ktorý bol osobnou strážou Fischlovho hosťa- nemeckého dôstojníka, majora von Lucasa. Podľa starého zvyku 10 za 1, musí byt popravených 10 ľudí a nikoho nezaujíma či sú vinní alebo nie. Medzitým príde do pivnice samotný pán Fichl.

Mimochodom pán Fischl je Nemec. Ten všetkým vysvetli, že ak sa do rana nenájde vinník , všetci zomrú. Ma však s nimi súcit. Hlavne s pánom Terezcakom, pretože jeho syn mu raz zachránil život. Všetkých si postupne vypočuje a urobí poznámky. Pani Babjakova vysvetľuje, že išla z roboty, pán Sustek zo zabíjačky. Ondrej obraňuje Fanku, že je to ešte len dieťa, pretože nemala ešte ani 16 a je pod zákonom. Preto si nezaslúži verejnú popravu. Keď pán Fisch odíde a v pivnici začína menšia panika. O chvíľu im donesú vodu a krajec chleba. Už od začiatku sa prejavuje nenávisť medzi Uhrikom, ktorý je egoistická sviňa, ktorá sa snaží ospravedlňovať svoje konanie dobrým úmyslom a tulákom. Ako sa dozvedáme tulák je bývalý vojak, ktorý ušiel. Ani Dr. Sustekovi tulák veľmi nesedí. Vidno to na ich hádke o chlieb.

Keď sa vráti pán Fichl, ktorý odovzdal informácie pánu majorovi, všetko sa zvratne mení. Major rozhodol o tom, že pani Babjakova môže byt prepustená, keď povie meno u koho bola. Ona však odmieta. Napokon vyzradí no dozvieme sa, že nebola pomôcť odrodiť ale potratiť, čo je trestne a tak ostáva zamknutá v pivnici. Tak isto sa dozvieme, že syn pána Tezercaka pomáhal Nemcom len na oko, a preto to pánu Tezercakovi veľmi nepomôže. No aspoň on môže byt teraz spokojný, že jeho syn nebol zradca. Takisto sa mu ostatní ospravedlnia, pretože ho od začiatku zavrhovali, lebo si mysleli že je otcom zradcu.

No pán Fischl priniesol aj dobru správu, teda ako sa to vezme a to takú, že vojak, ktorý bol zabitý bol na mol opitý, a tak sa major rozhodol, že popraví len 1 a ostatní 9 môžu pokojne odísť. To vlieva ešte väčšiu nenávisť medzi poniektorých. Napríklad tulák, ktorý ma vari spolu s učiteľom a Ondrejom najviac rozumu a snaží sa zachovať si svoju ľudskú tvar, od začiatku neveril pánovi Fischlovi a celu situáciu vníma veľmi negatívne. Vidí totiž tých 9 čo prežijú ako vrahov, pretože nik z nich nie je skutočné vinný. Tezercak celu vec prirovnáva k motívom z evanjelia. Ondrej je už taký zúfalý, že sa rozhodne, že sám pôjde ako obeť, no tulák mu v tom zabráni.

Pri ďalšej návšteve Fischl donesie kľúč od dverí, ktoré vedu hore a povie, aby jeden z nich utiekol. Ten jeden bude zastrelený ako utečenec a bude pokoj. Až Fischl odíde celé to vyvrcholí tak, že Uhrikovi prasknú nervy a svojou holičskou britvou zabije tuláka, ale nikto ho nevidí ako hrdinu, ktorí ich zachránil ale ako vraha. Napokon sám vezme kľúč a utečie. Ostatní už len počuli streľbu zo samopalu.
 
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.