referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Nedeľa, 23. júla 2017
Jozef Gregor Tajovský: Statky-zmätky
Dátum pridania:11.10.2005Oznámkuj:12345
Autor referátu:christin72
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:433
Referát vhodný pre:Stredná odborná školaPočet A4:1.4
Priemerná známka:2.96Rýchle čítanie:2m 20s
Pomalé čítanie:3m 30s
 
POSTAVY:
Tomáš Kamenský - kresár
Kata - jeho žena, lakomá na peniaze
Eva, Katka, Anka, Ondriš - ich deti
Zuzka - ich dcéra, tiché 18-ročné dievča
Mišo Kaňúrik - Evin muž
Jozef Valach - Katkin muž
Ondrej Palčík - gazdík a Katina rodina, bohatý ale lakomý
Mara - jeho žena, sú bezdetní
Jano Ľavko - vozkár
Žofa - jeho žena, je živá a jazyčná, ktorá sa ulakomí na peniaze
Ďurko - ich syn, je to švárny mládenec ale prelietavý a tvrdohlavý
Beta - suseda, bola už dvakrát vydatá

CHARAKTERISTIKA DIELA:
Táto divadelná hra sa skladá z 5. dejstiev. Dielo sa odohráva na dedine pred 1. svetovou vojnou, keď sa „statky“ vedúce k „zmätkom“ stali najvlastnejšou príčinou podstatného preskupenia triednych síl na dedine.

DEJ:
Mladý Ďurko sa po návrate z vojenčiny chce ženiť. Je to však ľahtikár, preto i on, i jeho rodičia hľadajú bohatú. Ako na zavolanie prichádza bohatý gazda Palčík a sľubuje mu, že keď si vezme Zuzku, dcéru jeho príbuzného Kamenského, vezme ich za svojich a poručí im svoj majetok. Ľavkovci a Zuzkina mamka, lakomí na majetok, nevidia, že Palčík robí tento návrh preto, aby získal lacné pracovné sily na svoje gazdovstvo, a preto nadšene súhlasia. Či ich deti budú šťastné, na to nehľadia. Aj Ďurko, keď počuje o majetku, pristáva na ženbu so Zuzkou. Členovia rodiny Kamenských nesúhlasia všetci. Zuzkina matka Kata, taktiež lakomá na peniaz, súhlasí, ale nesúhlas prejavuje otec a brat Ondriš. Po dlhých nahováraniach aj Zuzka pristane na svadbu s Ďurkom. Po polroku sa už Ďurko nemôže so Zuzkou zhodnúť. Zuzka tichá, Ďurko zalietavý, behá za starou láskou Betou, vysedáva v krčme. O majetok sa nestará. Zuzku nechce ani vidieť, a starý Palčík preto neplní svoj sľub a nedáva im z majetku nič. Ďurko obviňuje Zuzku a vyháňa ju.

Po dlhom ponižovaní sa Zuzka poberie a odíde od Palčíkov a od muža domov aj s ešte nenarodeným dieťaťom. Na druhý deň sa do Palčíkov nasťahuje stará Ďurkova láska, Beta. Ona išla za Ďurka pre majetok, vydala sa za majetok, a nie za Ďurka. Len vtedy Palčíkovci spoznali, čo je zlá nevesta a ocenili Zuzku, no už bolo neskoro. Z majetku ubúdalo, mladí neustále chceli prepisovať majetok, ale Palčík nechcel. Beta, keď sa jej nerobí po vôli, začína vyčíňať. Palčík nakoniec vyháňa aj ich oboch. Ďurko vytriezvie a vidí, že sa i so Zuzkou stali obeťou majetkových záujmov Palčíkovcov, svojich rodičov a Zuzkinej matky. Avšak tieto záujmy sa skrížili a ostali nesplnené. Jediným výsledkom bolo stroskotané manželstvo Ďurka a Zuzky. Hovorí o sebe: „Zhnusil som sa už dosť sám sebe.“ Zhnusil si celý mladý život svoj. Ale Zuzka ho odmieta pre jeho nestály charakter a žije aj so svojím synom u rodičov.
 
Podobné referáty
Jozef Gregor Tajovský: Statky-zmätkySOŠ2.93721278 slov
Jozef Gregor Tajovský: Statky-zmatkyGYM2.9460778 slov
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.