referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Nedeľa, 20. augusta 2017
Ján Kalinčiak: Reštavrácia s podtitulom Obrazy z nedávnych čias
Dátum pridania:10.01.2005Oznámkuj:12345
Autor referátu:Master1111
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:436
Referát vhodný pre:GymnáziumPočet A4:1.6
Priemerná známka:2.94Rýchle čítanie:2m 40s
Pomalé čítanie:4m 0s
 
Názov diela: Reštavrácia s podtitulom Obrazy z nedávnych čias
Autor: Ján Kalinčiak
Žáner: Povesť
Hlavné postavy: Adam Bešeňovský, Ján Potocký a Štefan Levický
Hlavná myšlienka: Humoristický a satirický obraz župných volieb-reštavrácií
Téma: Voľby a mravný a hospodársky úpadok zemanov

Obsah:
Dielo vzniklo z rozpomienok mladosti autora na návštevy v zemianskych rodinách, z ktorých mnohé odpozorované javy sa mu vryli do pamäti. Zemanov tu Kalinčiak podáva ako ľudí malicherných, neschopných pozoruhodnejšieho činu, preto všetko ich konanie vyznieva humorne, smiešne. Kortešačky ako prípravy na voľbu úradníkov = reštavrácie boli miestom, kde sa ešte ozvalo ich sebavedomie ako ozvena zašlej slávy.
Príbeh je budovaný na motíve prípravy volieb. Do konfliktu – boja o moc v Záhorskej stolici sa dostanú vplyvné rodiny Potockých a Bešeňovských. Nechýba ani ľúbostná zápletka mladého Štefana Levického s dcérou Adama Bešeňovského Aničkou. O ňu sa však uchádza aj gróf Želinský s určitou podporou jej rodičov. Obe strany majú svojich prívržencov a usilujú sa strhnúť volebné víťazstvo na svoju stranu. Bešeňovský sľúbi Aničku Štefanovi Levickému za ženu, ak sa Štefan stane vicišpánom, o čom je presvedčený, že k tomu nikdy nedôjde.

Želinský si pohnevá pánov zemanov, lebo ich nazve chudobnými, a tak Levickovci, ktorí odjakživa za Bešeňovským stáli, dajú Adamovi podmienku – buď sa s grófom rozíde, alebo oni budú hlasovať za Potockého.
Strýko Ondrej Levický sa chytí príležitosti a sľubu Adama a vyvinie všetko úsilie, aby sa splnili túžby jeho synovca. Levickovci postupne snujú intrigy proti Bešeňovským v prospech Potockých. A keď sa Ondrejovi Levickému podarí získať na stranu Potockých horlivého prívrženca /a najschopnejšieho vábnika Adama Bešeňovského/ Matiáša Bešeňovského, zdá sa, že víťazstvo je isté. Matiáš svoj prechod potvrdí aj prísahou, ale sa vráti do Adamových radov kvôli peniazom. Ondrej Levický chystá proti Matiášovi nástrahy za porušenie prísahy.

Dochádza k stretnutiu oboch strán, dôjde k bitke, v ktorej Matiáša chytia prívrženci Potockého a postavia pred „súd“, odsúdia na smrť, potom na 100 palíc.
Deň volieb sa blíži a ďalšími intrigami aj zradou sa víťazom volebného zápasu stáva Potocký a tým aj prvým vicišpánom a Štefan Levický druhým vicišpánom /Ondrej Levický zariadi, aby sa k voľbám nedostali niektorí voliči/.
Kalinčiak končí povesť celkom neočakávane – niet ani víťazov, ani porazených. Adama povoláva kráľ do Budína, pána Potockého tiež do Pešte – tak sa Štefan Levický stáva prvým vicišpánom a Adam Bešeňovský privolí k tak dlho sľubovanej svadbe Aničky a Štefana.

Osobný názor: Kniha sa mi celkom páčila, pretože aj po toľkých rokoch dokázala upútať čitateľa aspoň niektorými humornými situáciami. V mnohých z nich som sa smial – veľa ich bolo humorných (keď Ondrej Levický podplatí mýtnika, aby rodina podporujúca druhú stranu nemohla voliť, alebo keď jednu rodinu poslal na druhú stranu dediny – tam, kde sa voľby vôbec nemali konať, …)
 
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.