referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Sobota, 22. júla 2017
Victor Hugo - Chrám Matky božej v Paríži
Dátum pridania:06.05.2004Oznámkuj:12345
Autor referátu:kaira
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:1 232
Referát vhodný pre:Stredná odborná školaPočet A4:4.3
Priemerná známka:2.94Rýchle čítanie:7m 10s
Pomalé čítanie:10m 45s
 
Victor Hugo : Jeden z velikánov francúzskej literatúry, predstaviteľ romantizmu. Už ako trinásťročný začína písať a svojimi básňami získava prvé úspechy. V pätnástich ro-koch získal ceny Francúzskej akadémie, v sedemnástich cenu Toulouskej akadémie. Zaslúžil sa o obnovu francúzskej poézie 19. storočia umeleckými princípmi revolučného romantizmu. V jeho tvorbe sa odrážajú najkrajšie humanistické tradície, ako aj celý historický proces, ktorým prechádza francúzska spoločnosť v 19. storočí. Zo začiatku sa pokúšal klasicizmus len obmeniť, no postupne jeho tvorba nadobúda antiklasicistický ráz. Ako básnik sa preslávil poetickým cyklom Legenda vekov. Popularitu si získala hra Hernani, najznámejším dielom je však román Chrám Matky božej v Paríži. Zaradenie : Dielo sa zaraďuje do romantizmu.
Žáner : Historický román – Paríž v 15. storočí. Lit. forma: Dielo je písané v próze, niektoré pasáže veršovanou poéziou. Idea : Sila lásky. Autor ukázal, aká silná láska môže byť. Jej sila taká nesmierna, že sa často mení na nenávisť; mnohokrát ľudia neváhajú pre lásku obetovať vlastný život.
Miesto deja : Dej sa odohráva v stredovekom Paríži, v jeho uličkách a v katedrále Notre Dame de Paris.

Obsah : Príbeh sa začína hrou mladého spisovateľa, ktorou ma uvítať zahraničných vyslancov. Pozornosť divákov sa ale upriami na voľbu „kráľa bláznov“. Každý kandidát sa ukáže v okienku s grimasou. Súťaž vyhrá Quasimodo. Teší sa pozornosti ľudí. Smutný autor hry sa začne túlať po uliciach mesta, kde uvidí prepad dievčiny. Včas ju zachráni mladý vojak Phoebus. Túla sa ďalej, až sa dostane do spoločnosti, kde ho chcú popraviť. Život mu môže zachrániť iba žena, ktorá by ho chcela. Prihlási sa Esmeralda, mladá cigánka, ktorej prepad videl. Zosobášia sa, no manželstvo je iba formálne. Navyše sa zamilovala do Phoeba. Ten je zasnúbený so svojou sesternicou. Raz sa stretnú, a potom, ako Esmeraldu dievčatá na nádvorí zosmiešnia a neskôr pošlú preč, si spolu dohodnú schôdzku. Je veľmi šťastná. Keď sa to dozvie Claude Frollo, zúri. Bol to práve on, kto ju dal uniesť, ale Phoebus mu zničil plány. Prenajme si v hostinci izbu vedľa ich „hniezdočka lásky“. Skôr, ako by k niečomu stihlo dôjsť, don Frollo Phoeba zabije. Esmeralda omdlie. Zobudí sa až na súde, kde sa pod nátlakom priznáva. Obvinia ju z čarodejníctva, odsúdia na smrť a uvrhnú do väzenia. Príde za ňou Frollo, ktorý jej vyzná lásku a navrhne, aby spolu ušli. Tvrdohlavo návrh odmietne. Čaká ju teda poprava.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalejďalej
 
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.