referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Sobota, 23. septembra 2017
Antoine de Saint Exupéry Nočný let
Dátum pridania:28.04.2004Oznámkuj:12345
Autor referátu:kajsa
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:833
Referát vhodný pre:Stredná odborná školaPočet A4:2.8
Priemerná známka:2.99Rýchle čítanie:4m 40s
Pomalé čítanie:7m 0s
 
Antoine de Saint-Exupéry

Narodil sa 29.06.1900 a tragicky zomrel roku 1944, kedy ho zostrelil nemecký letec niekde v oblasti Korzika -Alpy. Povolanie letca a psychické založenie veľmi citlivého a ušľachtilého človeka do značnej miery ovplyvnilo jeho tvorbu. Študoval na Námornej škole a letectvo ho veľmi nadchlo. Prostredie, v ktorých sa ocitávajú hlavný hrdinovia jeho diel autor dobre poznal. V 2. svetovej vojne vstúpil do radu vojenských pilotov. Letecká problematika bola na tú dobu senzáciou a to bola vo väčšine aj téma jeho diel, ktoré sú myšlienkovo hlboké a vzbudzujú čitateľský záujem. Hlavná dráma sa odohráva vo vnútri hl. hrdinu. Človek prežívajúci bolesť a nechuť zo sveta okolo seba má v sebe vieru v to najlepšie v človeku a v spoločnosti. Zo skúsenosti pri stroskotaní na púšti napísal napr. diela: Letec, Kuriér na juh, Zem ľudí, Nočný let. básnickú rozprávku Malý princ. Niektoré diela vyšli po jeho smrti, napr. Citadela atď. Forma príbehov kolíše medzi prozaickým dielom, reportážou a literatúrou faktu. Jadrom je autorova túžba a viera v najvyššie hodnoty ľudstva, ktorú vyjadril slovami: „ Človek je ten, kto v sebe nosí väčšiu bytosť, akou je on sám.“

Nočný let:
Hl. postavy:
Riviére- Riaditeľ. Piloti sú jeho podriadení. Veľmi rozporuplná osoba. Robí veci, o ktorých vie, že nie sú veľmi správne a sám seba presvedčuje, že koná správne a dobre a v prospech ostatných. Je na pochybách. Je veľmi prísny a celý život vlastne zasvätil svojej práci. Uvedomuje si, že starne a hodnotí svoj život. „ Život je samý rozpor, človek sa ním prebíja ako len vie, prežíva, vytvára niečo trvalé„ Spôsobuje ľuďom utrpenie a myslí si, že je to správne. Fabién- Mladomanžel. Povolaním letec, ktorý preváža letecky poštu z Patagónie do Buenos Aires. Musí letieť na príkaz Riviéra. Umiera v búrke. Robineau- Inšpektor, ktorý je podriadený Riviérovi a plní prakticky všetky jeho príkazy. Sám je veľmi osamelý a pociťuje potrebu zdôveriť sa niekomu so svojimi problémami. Pellerin- letec vezúci poštu z Chille. -Teoretická časť: - rozprávač je v 3. os je objektívny a posúva dej dopredu. Oboznamuje nás s dejom. - prvky reportáže:
- prvky literatúry faktu:
- dialogická reč občasne aj viac ako dvoch osôb. V dialógoch sú použité kratšie vety na vyjadrenie gradácie deja.
- úvahy a myšlienky Riviéra - dlhé súvetia V jeho myšlienkách sú zakomponované aj hlavné myšlienky diela.
 
   1  |  2  |  3    ďalejďalej
 
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.