referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Streda, 23. augusta 2017
Martin Kukučín Dom v stráni
Dátum pridania:15.02.2004Oznámkuj:12345
Autor referátu:BLADEBLADE
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:1 075
Referát vhodný pre:Stredná odborná školaPočet A4:3.5
Priemerná známka:2.96Rýchle čítanie:5m 50s
Pomalé čítanie:8m 45s
 
Príbeh lásky sedliackeho dievčaťa a bohatého statkárskeho syna, medzi ktorými vyvstane spoločenská priepasť. Kukučín zachytáva rozpad patriarchálneho spôsobu života sedliackej rodiny. Smrťou Mateho umiera posledný sedliak, ktorý bol vo svojom dome naozajstným gazdom.
Dom v stráni je spoločenský román, ktorý zachytáva tri spoločenské vrstvy, sústreďuje sa na nezmazateľné rozdiely medzi statkármi a sedliakmi.
Román sa skladá z 18 kapitol. Dej sa rozvíja v etapách: Zaľúbenie, Prehĺbenie vzťahu, vytriezvenie, Roztržka a Zmierenie. Vzťah Katice a Nika je orámcovaný ročnými obdobiami: jar, leto, jeseň, zima.

POSTAVY:
Mate Berac-Pretúr: vážený sedliak, ktorý je hrdý na svoj sedliacky stav, je pred-staviteľom otca-patriarchu. Je v úcte všetkých spoločenských vrstiev, cenia si ho za múdrosť a pracovitosť. Miluje svoje deti, chce šťastie pre Katicu. Nepatrí medzi najchudobnejších, získal peniaze na dom a vinohrady ako námorník u kapitána Dubčica, Nikovho otca
Jera: manželka Mateho, nahovára Katicu poza chrbát otca, aby vytrvala vo vzťahu s Nikom, lakomá, baží po peniazoch
Katica: dcéra Mateho, krásna sedliacka dievčina. Slúži v meste. Dala slovo Paškovi Bobicovi, ale po čase zbadá, že k nemu nič necíti. Túži sa dostať do vyššej spoločnosti. Je vnímavá, cíti, že Nikova láska k nej sa vytráca. Má pocit, že sa proti nej sprisahali, že jej nikto nepraje.
Matija: staršia dcéra Mateho, je poslušná, rozvážna, akoby mala dopredu naznačenú budúcnosť
Niko Dubčic: syn šory Anzuly, vychovávaný s láskou a porozumením. Ma za sebou dosť pestrú mladosť. Úprimne sa zaujíma o ľud, rád by mu vlastenecky pomohol a na svoje prekvapenie zistí, že láska ku Katici ho nezblíži s ľudom, naopak vznikne ešte väčšia priepasť. Šora Anzula: vdova po kapitánovi Dubčicovi. Vydala sa za neho, hoci pochádzala zo zemianskej rodiny a on bol neurodzený. Vychovala syna, zo škôl ho zobrala, aby neochorel. Každý hľadá pomoc u nej, ale sa jej aj boja, vzbudzuje rešpekt. Vysoko si váži Mateho.
Zandome: Nikov priateľ, prefíkaný, predstaviteľ modernej podnikateľskej vrstvy
Ilija Zorkovič: Nikov kmotor
Dorica: jeho dcéra, šora Anzula si ju vyhliadla za nevestu, je zemianka, nežná, krásna
Paško Bobica: mladý, usilovný sedliak, nerozvážny

Dej sa odohráva začiatkom 19. storočia v malom juhoslovanskom mestečku na ostrove Brač. Autor opisuje dve rodiny: jednu sedliacku, ktorou hlavou je Mate, a druhú statkársku, kde všetko riadi šora Anzula.
 
   1  |  2  |  3    ďalejďalej
 
Podobné referáty
Martin Kukučín Dom v strániSOŠ2.9508675 slov
Martin Kukučín Dom v strániSOŠ2.89991052 slov
Martin Kukučín Dom v strániSOŠ2.9810693 slov
Martin Kukučín Dom v strániSOŠ2.9658926 slov
Martin Kukučín Dom v strániSOŠ2.94521325 slov
Martin Kukučín Dom v strániSOŠ2.93141016 slov
Martin Kukučín Dom v strániSOŠ2.94901818 slov
Martin Kukučín Dom v strániSOŠ2.95744059 slov
Martin Kukučín Dom v strániSOŠ2.97561411 slov
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.