referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Streda, 26. júla 2017
Janko Jesenský Štvorylka
Dátum pridania:03.01.2004Oznámkuj:12345
Autor referátu:teepka
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:785
Referát vhodný pre:Stredná odborná školaPočet A4:2.6
Priemerná známka:2.96Rýchle čítanie:4m 20s
Pomalé čítanie:6m 30s
 
Dej sa odohráva v období pred 1.svetovou vojnou a zobrazuje život malomeštiakov zo všetkých uhlov. Autor perfektne vykreslil spôsob ich života, ich ľudské hodnoty a nekonečnú túžbu po majetku a postavení.

Hlavné postavy:
1. Zoltán Lánik -Zoltán je hlavný slúžny pochádzajúci zo známej malomeštiackej rodiny. Má manželku a dcéru Olinku. V dedine má vysoké postavenie a dokonca sa stane otcom veľkolepého bálu.
2. Lániková - Je manželkou hlavného slúžneho Lánika, matka Olinky a súčasne aj matka bálu. Hľadá pre svoju dcéru bohatého a vysokopostaveného manžela, a preto je jasným príkladom lakomej malomeštiackej spoločnosti.
3. Olinka Lániková - Pekná, ale rozmaznaná dcéra malomeštiakov Lánikovcov, hľadajúca majetného ženícha.
4. Mara - Jednoduché a krásne dievča, ktoré pomáha v dome Lánikovcov. Je veľmi živá, bystrá a vtipná.

Sprievod je zložený z 1200 vojakov, 14 oficierov, 40 koní a trubača.

Dej:
Celý dej sa začína v dome Lánikovcov, kde sa všetci pripravujú na večerný bál. Lániková má jasný cieľ–chce svoju dcéru Olinku pri takejto príležitosti zasnúbiť s vhodným mužom. Olinka má vybratého pána podsudcu, ktorý síce nie je pekný ani mladý, ale je podľa matky vhodný, čiže je vzdelaný, bohatý, gavalier a má zaujímavý francúzsky prízvuk. Autor zvýraznil malomeštiacke názory tým, že všetci ľudia, čo sa na bál chystajú, si dajú ušiť večerné oblečenie u tamojších krajčírov a tvrdia, že boli šité v Pešti. Cez deň počas príprav mestom prechádza sprievod vojakov sledovaný zo všetkých balkónov a hrá hudba. Všetci malomeštiaci sa tešia, sú nadšení sprievodom a ich túžba po bále sa stupňuje. Olinku takisto navštívi kamarátka Darinka, ktorá jej povie o svojom sne. Vraj sa jej snívalo o tom, že na bále sa udeje niečo krásne a pre obidve dievčatá skvelé. Do domu Lánikovcov prichádza trubač, ktorý hlási príchod komandanta oficierov–Obersta. Kvôli tomuto oznamu vyplynú rôzne komické situácie, pretože manželia sú nervózni, neoblečení, nič nestíhajú pripraviť na Oberstov príchod a pomocníčka Mara je bohužiaľ len jedna. Napríklad matka a otec sa preťahujú o Maru, alebo matka omylom zapáli záves, ktorý potom Mara vyhodí von oknom rovno pred Oberstov koč. Po komandantovom príchode sa už situácia upokojí, pri stole sa všetci pokojne rozprávajú. Trubač sa zatiaľ zhovára s Marou, ktorá sa mu zapáči. V meste sa zatiaľ dejú zvláštne veci, pán podsudca chce dokonca odročiť bál, pretože v meste má nastať sodoma a gomora. Nakoniec sa však rozhodne, že bál sa bude predsa konať.
 
   1  |  2    ďalejďalej
 
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.