referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Sobota, 22. júla 2017
Jozef Ignác Bajza René. Mláďenca príhody a skúsenosťi
Dátum pridania:22.11.2003Oznámkuj:12345
Autor referátu:diewcatko
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:638
Referát vhodný pre:Stredná odborná školaPočet A4:2.4
Priemerná známka:2.99Rýchle čítanie:4m 0s
Pomalé čítanie:6m 0s
 
Patrí k hlavným predstaviteľom slovenskej osvietenskej klasicistickej literatúry. Bol horlivím prívržencom reforiem Jozefa II. Privlastňoval si titul priekopníka vo viacerých oblastiach slovenskej kultúry, sám sa nazval ,,slovenským buditeľom“, vyhlasoval, že ako prvý ,,ľady lámal slovenčine“!
Roku 1777 bol poslucháčom teológie vo Viedni, po skončení štúdií roku 1780 sa stáva kaplánom pri kapitule v Trnave. V roku 1783 sa stáva farárom v Dolnom Dubovom. Ako prvý sa pokúša o uzákonenie spisovnej slovenčiny. Vychádza zo západoslovenčiny, no zachováva v nej české prvky. Svoj jazyk chce odlíšiť od moravsko-českého zavedením dĺžňa a mäkčeňa. Zavádza ho do života iba vlastnou literárnou praxou. Vedie veľa sporov s bernolákovcami. V roku 1836 zomiera.
Diela: René. Mláďenca príhodi a skúsenosťi; Slovenské dvojnásobné epigrammata
jednako-konco-hlasné a zvuko-mírne; Rozličné verše; Veselé účinki a rečení, které k stráveňu trúchlivích hoďín zebral a vidal...; Veselé príbehy a výroky; Právo o živení faráruv; Prikladi ze svetého Písma

RENÉ. MLÁĎENCA PRÍHODY A SKÚSENOSŤI ( Príhody a skúsenosti mládenca Reného)
Je to dobrodružný cestopisný román. Stal sa 1. románom v slovenskej literatúre. Zohral dôležitú úlohu v otázke potreby uzákonenia spisovného jazyka. J. I. Bajza ho dokončil 14. júna 1784 a začiatkom nasledujúceho roku vyšiel 1. zväzok. Je zložený z dvoch zväzkov (dielov). Postavy:
- René – syn talianského obchodníka, odvážny kritik spoločenských pomerov a nedočkavý stúpenec reforiem
- Van Stiphout – Reného rozvážny vychovávateľ a sprievodca na cestách, kňaz
- Don Varlet – Reného otec, taliansky obchodník
- Fatima – Reného stratená sestra, ktorá žije na dvore tripoliského pašu
- tripoliský paša – vychovával Fatimu od narodenia, správca Tripolisu
- Hadixa – veľmi múdra krásna muftiho dcéra, zaľúbi sa do Reného
- mufti – Hadixin otec, mohamedánsky patriarcha
- sprievodca – plní úlohu informátora najmä o slovenských pomeroch

Obsah:
René odchádza so svojím sprievodcom Van Stiphoutom z Benátok do Tripolisu hľadať svoju stratenú sestru, ktorú stratil ako chlapec. V Tripolise sa stretáva s pašovou dcérou Fatimou a zistí, že práve ona je jeho sestra. Plánujú spoločný útek, no Fatimu unesú. René sa ju opäť vydáva hľadať, ale na mori stroskotá. Zachráni sa, no dostáva sa do otroctva. Tu sa stáva učiteľom muftiho krásnej dcéry Hadixy. Zaľúbia sa do seba a za to ich oboch odsúdia na smrť. Zachránia sa a René odchádza do Benátok.
 
   1  |  2    ďalejďalej
 
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.