referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Streda, 23. augusta 2017
Martin Kukučín Zápisky zo smutného domu
Dátum pridania:22.06.2003Oznámkuj:12345
Autor referátu:dellic
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:877
Referát vhodný pre:Stredná odborná školaPočet A4:2.8
Priemerná známka:2.96Rýchle čítanie:4m 40s
Pomalé čítanie:7m 0s
 
Téma :

Dej poviedky Zápisky zo smutného domu sa odohráva počas študijného pobytu autora v Prahe na Kráľovských Vinohradoch. Ide o autobiografické dielo, v ktorom autor opisuje životné osudy ľudí, ktorí bývali v tom istom dome ako on. Zo sociálneho hľadiska išlo o ťažké obdobie, čo aj celej poviedke dodáva viac pochmúrny ako veselý charakter. Obsah :

Hlavný hrdina, Matej (autor), prišiel na Kráľovské Vinohrady, aby si našiel ubytovanie. Vybral si malú izbičku na najvyššom poschodí trojpodlažného domu, ku ktorej patrila ešte jedna miestnosť. Tu bývala jeho domáca s dvomi dcérami, staršou Mařenkou, a mladšou Adélkou. Adélka bola veľmi driečne, veselé dievča, Mařenka sa viac podávala na mamu, bola vyššia a trošku prihrbená. Raz sa Matej vracal v treskúcej zime neskoro v noci domov, a ako bolo zvykom, zazvonil domácemu, nech mu príde otvoriť bránu. Keď nikto nechodil, išiel si sadnúť do blízkej krčmy a potom prešiel cez ňu zadným vchodom do dvora. Zobudil domáceho a veľmi mu vynadal za to, že mu neprišiel otvoriť. Ten ho chytil za ruku a vyviedol von, aby mu ukázal, že brána nebola zamknutá. Matej sa veľmi zahanbil. Táto udalosť sa rýchlo rozšírila po dome, a ľudia sa mu začali priateľsky prihovárať, lebo nemali radi domovníka, ktorý za všetko pýtal prepitné. „Pán inžinýr“, ako Mateja začali volať, si raz zabudol nejakú knihu na izbe, a keď si to na ulici uvedomil, rýchlo sa vrátil späť po ňu. Lenže izba, do ktorej vletel, bola iná ako jeho, a sedeli v nej ženy okolo stola a zhovárali sa. Uvedomil si, že si pomýlil poschodie, na čom sa prítomné veľmi zabávali. Keď prišiel do svojej izby, videl v kuchynke Adélku, ako sa trápi od bolesti. Domáca mu povedala, že to máva teraz často, a že jej to vždy prejde. Na Vianoce si Matej dal ušiť nový oblek u krajčíra, ktorého mu dohodila gazdiná. Keď krajčír prišiel s novým oblekom, a nechcel prijať honorár, vysvitlo, že je to Adélkyn a Mařenkyn otec, ktorý zveril svoje dve dcéry do opatery sestre, pretože mal veľa detí.
Schyľovalo sa k Rigorózu, takže Matej sa začal sústreďovať na učenie. Keď už prišiel deň skúšok, nervozita bola veľmi vysoká, ale skúšky zvládol a bolo to pre neho vysoké zadosťučinenie za rok poctivého štúdia. V kontraste s týmto úspechom bola nálada v dome, kde vládol akýsi smútok, a hlavne Adélka to dávala najviac najavo. Na návšteve tu bol aj jej frajer, holičský učeň, ktorý jediný prehodil pár slov s Matejom. Knihy zapĺňajúce stôl v Matejovej izbe nahradili nové, ktorých bolo ešte viac.
 
   1  |  2  |  3    ďalejďalej
 
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.