referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Nedeľa, 23. júla 2017
Plazy
Dátum pridania:10.07.2009Oznámkuj:12345
Autor referátu:gako
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:778
Referát vhodný pre:Základná školaPočet A4:2.3
Priemerná známka:3.02Rýchle čítanie:3m 50s
Pomalé čítanie:5m 45s
 
Plazy

Plazy sa vyznačujú nestálou teplotou tela a pomerne tvrdou kožou vybavenou vodovzdornými šupinami. Rozmnožujú sa vajcami, podobne ako obojživelníky, no vajcia majú obalené silnou membránou, amnionom, ktorá bráni vysychaniu. Takto nie je rozmnožovanie plazov viazané na vodné prostredie.

Druhy plazov:

Okrem primitívnych foriem dnes rozoznávame tri hlavné podskupiny plazov:

- Synapsida (vyznačujúce sa jedným spánkovým oknom; cicavcovité plazy, ktoré predchádzali cicavcom),
- Anapsida (plazy bez spánkového okna; korytnačky, pareiasaury a príbuzní),
- Diapsida (široká škála plazov s dvoma spánkovými otvormi – okrem iných zahŕňa krokodíly, šupináče a hatérie),

pričom Anapsida a Diapsida sú si navzájom bližšie a vytvárajú spolu skupinu Sauropsida, vybavenú dvojicou otvorov v podnebí. V čisto fylogenetických deleniach do plazov patria aj vtáky a cicavce, lebo sa z plazov vyvinuli.

V súčasnosti je známych vyše 6 000 druhov plazov, ktoré sa najhojnejšie vyskytujú v tropickom pásme.
Dnes existujú štyri hlavné podskupiny (rady) plazov:

- šupináče (Squamata; jaštery a hady),
- krokodíly (Crocodilia),
- korytnačky (Testudinata) a
- hatérie (Rhynchocephalia).

Z historického hľadiska je však trieda plazov oveľa bohatšia, zahŕňajúca napríklad dinosaury, vtákojaštery (teda pterosaury; Pterosauria), rôzne morské skupiny (Plesiosauria, Ichthyosauria, Placodontia) a mnohé iné.

Užovka obojková:

Popis: Veľmi ľahko ju rozpoznáte vďaka žltým, oranžovým, krémovým či bielym polmesiačikom nachádzajúcim sa za hlavou. Sú lemované dvoma čiernymi škvrnami. Farba tela je hnedá, sivozelená alebo olivovozelená s tmavými škvrnami po bokoch tela. Poddruhy z Talianska a juhovýchodu Európy majú dva svetlé pozdĺžne pásiky tiahnuce sa cez celé telo. Poddruh zo Španielska je tmavý bez charakteristických polmesiačikov za hlavou. Užovka obojková môže mať aj čisto čierne sfarbenie. Oči sú veľké, zrenice kruhovitého tvaru, dobre prispôsobené dennej aktivite. Ide o aktívneho lovca a svoju korisť vyhľadáva.

Užovka hladká:

Popis: Malá silná užovka so štíhlou hlavou za ktorou sa vyskytuje tmavá škvrna. Zvyčajne je šedá, kresbu tvoria drobné bodky. Brušná strana je sfarbená modročierne s oranžovými škvrnami. Vzácne sa vyskytujú aj oranžové formy.

Vretenica severná:

Popis: Je to malý had s výrazným kľukatým pruhom na chrbte. Na bokoch sú škvrny zapadajúce do jednotlivých uhlov kľukatej čiary. Škvrny na zátylku vytvárajú tvar písmena "X". Na krku je výrazný tvar písmena "V". Úzka hlava je trojuholníkového tvaru. Sfarbenie je šedé až modro šedé, pričom niektoré samice môžu mať úplne čierne sfarbenie. Zrenica oka je vertikálna, podľa čoho sa dá ľahko odlíšiť od ostatných hadov. Jedové zuby sú dlhé a v pokoji sklopené dozadu.
 
   1  |  2    ďalejďalej
 
Podobné referáty
PlazySOŠ2.9033364 slov
PlazySOŠ2.9220324 slov
PlazySOŠ2.97511165 slov
PlazyGYM2.9338573 slov
PlazyGYM2.91906107 slov
Plazy2.9714364 slov
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.