referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Pondelok, 21. augusta 2017
Delfín skákavý
Dátum pridania:09.08.2005Oznámkuj:12345
Autor referátu:kajsa
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:788
Referát vhodný pre:Stredná odborná školaPočet A4:2.9
Priemerná známka:2.95Rýchle čítanie:4m 50s
Pomalé čítanie:7m 15s
 
Jej zakladeteľom je Konrád Lorenz, ktorý bol ocenený Nobelovou cenu. Je to zoologický odbor študujúci chovanie živočíchov v ich prírodnom prostredí. Študuje zákonitosti chovania jednotlivých druhov, formy správania, ich priebeh a analyzuje. Delfín skákavý sa vyskytuje vo dvoch ekotypoch - forma pobrežná a oceánska. Tieto dve skupiny sa líšia predovšetkým veľkosťou (pobrežná forma je o niečo väčšia), farbou (pobrežná forma je svetlejšia), zložením potravy a niektorými návykmi, napr. pri love. Výskyt delfínov ovplyvňuje niekoľko faktorov: teplota vody, jej hĺbka, slanosť, charakter morského dna i možnosť nájsť potravu. Rôzne druhy delfínov sa prispôsobili rôznemu životnému prostrediu. Niektoré druhy menia stanovište podľa ročných období. Teplota vzduchu totiž ovplyvňuje aj teplotu vody, čo vedie ku zmenám vo výskyte potravy. Niektoré druhy sledujú migrácie svojej koristi. Sú schopné za potravou putovať na veľké vzdialenosti. Väčšina delfínov pláva priemernou rýchlosťou 20 km za hodinu, delfín skákavý môže krátkodobo dosiahnuť až 44 km za hodinu.

Delfíny sú spoločenské tvory. Žijú v skupinách rozličného zloženia: zvieratá jedného pohlavia, alebo sú samice a samce spolu so svojimi mláďatami. Zloženie skupiny sa bez ohľadu na jej veľkosť obvykle takmer nemení. Navzájom si pomáhajú pri love, pôrode aj v chorobe. Táto spolupráca je pre ich život nevyhnutná. Stáda delfínov sa pohybujú v teritóriu koordinovane, pričom samice sú vždy uprostred, aby boli chránené. Hlavným dôvodom tohto združovania delfínov môže byť lov, ale i vzájomná podpora a pomoc, umožňujúca lepšie čeliť nepriateľom. Presnú rozlohu delfínich teritórií nie je jednoduché stanoviť. V menších skupinách sa často prejavuje určitá hierarchia. U niektorých druhov je súdržnosť skupiny tak pevná, že keď vedúce zviera uviazne na plytčine, ostatní ho nasledujú. V dobe nahovárania sa hierarchia v skupine delfínov ešte upevní. Skupiny sa niekedy spojujú, aby uľahčili stretnutie medzi jednotlivými zvieratami. Samce sa približujú ku samiciam a tí najsilnejší sa snažia urobiť dojem na tie najmladšie. Toto obdobie trvá aj niekoľko týždňov. Behom neho samce predvádzajú neuveriteľné množstvo akrobatických kúskov. Delfíny sa veľmi radi maznajú, a tak sa trú o hrudné plutvy partnera. Samotná kopulácia netrvá dlhšie než 15 až 20 sek. a odohráva sa pod vodou. Delfíny sú polygamné, ale nemajú systém háremov.
 
   1  |  2    ďalejďalej
 
Podobné referáty
Delfín skákavýSOŠ2.9038720 slov
Delfín skákavýSOŠ2.9822921 slov
Delfín skákavý2.9503264 slov
Delfín skákavýGYM2.93851108 slov
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.