referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Pondelok, 21. augusta 2017
Cestovný ruch Rakúska
Dátum pridania:31.07.2007Oznámkuj:12345
Autor referátu:wladko182
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:845
Referát vhodný pre:GymnáziumPočet A4:2.6
Priemerná známka:3.00Rýchle čítanie:4m 20s
Pomalé čítanie:6m 30s
 
Rakúsko

Rozloha: 83 853 km2
Počet obyvate1ov: 7,55 mil. osôb

Vďaka svojej výhodnej polohe ako vnútrokontinentálneho štátu je Rakúsko významnou križovatkou ciest medzi európskymi hospodársky vyspelými štátmi.

Rôznorodosť povrchu Rakúska vytvára výborné podmienky pre rozvoj cestovného ruchu. V roku 1992 navštívilo Rakúsko 19 miliónov návštevníkov, prevažovali hostia zo SRN. Príjmy zo zahraničného cestovného ruchu činili 14 832 mil. USD a sú dôležitou položkou štátneho rozpočtu, pomáhajú vyrovnávať záporné saldo v zahraničnom obchode.

Rakúsko je výrazne horská krajina. Povrch Rakúska sa skladá z troch horopisne rozdielnych častí: Álp, Podunajskej nížiny a Rakúskej žulo - rulovej plošiny. Alpy zaberajú asi 2/3 plochy územia a patria k najnavštevovanejším pohoriam Európy. Sú tu rozšírené všetky formy zimného a letného cestovného ruchu. Cestovný ruch sa sústreďuje do niekoľkých oblastí:

1. Oblasť cestovného ruchu severných vápencových Álp sa tiahne od údolia Rýnu po Viedenský les a členia sa na Allgavské, Lechtalské a Salzburské Alpy. Na východnom brehu Bodamského jazera leží stredisko CR Vorarlberska Bregenz, kde sa každoročne usporadúvajú slávnostné hry na jazere. Najvýznamnejším strediskom cestovného ruchu Tirolska je hlavné mesto Innsbruck, kde sa konali už dvoje ZOH. Súčastou diaľnice Innsbruck - Brenner je 870 m dlhý "most Európy". Výborné lyžiarske terény s lyžiarskymi vlekmi a lanovkami má údolie Kleines a Grosses Walsertal, Tannheimer Tal so strediskami Mittelberg, Lech, St. Anton. Kitzbühel je jedno z najstarších a najväčších centier cestovného ruchu, Saalbach, Kaprun, Zell am See pri jazere rovnakého mena, Semmering. Často navštevované územie ľadovcových jazier v Solnej komore: Attersee, Mondsee, Traunsee so strediskom Gmunden. V oblasti je aj veľa jaskýň ako Eisriesenwelt - najväčšia ľadová jaskyňa na svete pri Werfene, Dachsteinské jaskyne, ďalej sú to početné vodopády, napríklad Krimmlský vodopád. Navštevované sú aj soľné bane, k najstarším patria soľné bane pri Hellstatte.

2. Oblasť cestovného ruchu Centrálnych Álp je vysokohorská oblasť s najvyššími rakúskymi štítmi a ľadovcami. Začína skupinou Silvretta, pokračuje v Öztalských Alpách (Wildspitze 3 774 m - druhý najvyšší vrch Rakúska). Ötztalské údolie patrí k najvyhladávanejším územiam cestovného ruchu Rakúska, so strediskom Sölden. Hlavným pohorím Centrálnych Álp sú Vysoké Taury s najvyšším vrcholom Rakúska Grossglockner (3 797 m) s ľadovcom Pasterze 10 km dlhým.

3. Oblasť cestovného ruchu Južnych Vápencových Álp sa rozkladá pri hraniciach s Talianskom, Karnskými, Gailtalskými Alpami, pri hranici s Juhosláviou Karavankami. V oblasti Korutánska je množstvo jazier, ktoré patria k najteplejším jazerám Východných Álp. Pri najväčšom jazere Wörther See (20 km2) sú mimoriadne priaznivé podmienky pre cestovný ruch, územiu sa hovorí "Rakúska riviéra", ďalej spomenieme Millstättersee.

4. Oblasť cestovného ruchu severorakúskych vysočín zaberá územie na sever od rieky Dunaj k hranici s Českom a Slovenskom. Turisticky najpríťažlivejšie sú Mühlviertel a Waldviertel slúžiace hlavne domácemu cestovnému ruchu. Obyvatelia Viedne vyhľadávajú údolie Dunaja, Wienerwald, Wachau s mestečkami Melk, Krems.

Skoro vo všetkých spolkových krajinách sú kúpele. Svetoznáme sú kúpele Badgastein a Hofgastein, ktoré sú súčasne aj významné strediská zimných športov. Známe z rímskych čias sú kúpele Baden (tu žili a tvorili Beethoven, Mozart, Schubert), kúpele Deutsch Altenburg sa nachádzajú v blízkosti náleziska mesta Carnuntum z rímskych čias. Bad Ischl má v liečivej vode 27 % soli, kúpele sú aj významným strediskom zimných športov.

Z mestských stredísk vyniká hlavne mesto Viedeň (1,7 mil, obyv.), ktoré je jedno z najkrajších a najnavštevovanejších miest Európy. Uprostred mesta sa nachádza námestie Stephansplatz, kde sa nachádza najvýznamnejšia gotická stavba Rakúska Dóm sv. Štefana. K významným historickým pamiatkam patria zámky Hofburg, sídlo rakúskych cisárov s klenotnicou a bohatou zbierkou kultúrno - historických pamiatok, letné sídlo zámok Belvedér, zámok Schönbrunn s francúzskym parkom, v kapucínskom kláštore je cisárska hrobka s náhrobkami a pozostatkami členov habsburského rodu, dalej je to Štátna opera, stará radnica, budova parlamentu a iné.

Druhým najpríťažlivejším mestom je Salzburg - Sol'nohrad (108 tis. obyv.), lanovkou je spojený s hradným vŕškom, na ktorom stojí dominanta mesta hrad Hohensalzburg. Mesto má početné cirkevné, svetské a kultúrno - historické stavby ako Mozartov rodný dom a iné. Každoročne sa tu poriadajú tzv. Salzburské hry, opery, koncerty. Pozoruhodné sú aj mestá Graz (Štajerský Hradec, 237 tis. obyv.), Linz, Klagenfurt, Innsbruck, Bregenz.
 
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.