referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Pondelok, 21. augusta 2017
Geografia svetového hospodárstva, poľnohospodárstvo, rastlinná a živočíšna výroba
Dátum pridania:08.08.2007Oznámkuj:12345
Autor referátu:holdenko
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:1 123
Referát vhodný pre:GymnáziumPočet A4:3.3
Priemerná známka:2.98Rýchle čítanie:5m 30s
Pomalé čítanie:8m 15s
 

Poľnohospodárstvo

Poľnohospodárstvo je po priemysle druhé najvýznamnejšie výrobné odvetvie. Jeho hlavnou úlohou je výroba produktov potrebných pre výživu obyvateľstva. Vedľajšia úloha poľnohospodárstva je vo výrobe produktov, ktoré slúžia ako suroviny pre priemysel. Pracuje tu asi polovica hospodársky činného obyvateľstva sveta. V menej rozvinutých krajinách je to až 80 - 90 %. Delíme ho na dve základné odvetvia.

Rastlinná výroba a živočíšna výrova 

Rastlinná výroba

Jej úlohou je pestovanie poľnohospodárskych plodín, ktoré slúžia k trojakému účelu :

  1. výživa obyvateľstva
  2. chov hospodárskych zvierat
  3. suroviny pre priemysel

Najvýznamnejšie plodiny, ktoré majú celosvetový význam vo výžive obyvateľstva sú : pšenica, ryža, zemiaky.

Pšenica

Je najdôležitejšia plodina a zrnina vo výžive obyvateľstva sveta. Vyžaduje teplejšiu klímu, hoci mrazy znáša dobre. Pestuje sa na ploche 230 miliónov hektárov s ročnou produkciou 400 miliónov ton. Veľmi dobre sa jej darí

v oblasti západnej a strednej Európy.
Najväčšími vývozcami sú : USA, Kanada, Austrália, Francúzsko a Argentína. Hlavnými dovozcami sú : rozvojové krajiny a niektoré krajiny Európy.

Ryža

Je druhou najvýznamnejšou plodinou a zrninou. Pestuje sa na ploche 140 miliónov hektárov s ročnou produkciou vyše 400 miliónov ton. Vyžaduje veľa tepla a vlahy, preto sa musí umelo zavlažovať. Niekedy dáva úrodu 2 - 3 razy do roka. Najviac je rozšírená v krajinách južnej a juhovýchodnej Ázie. Jej najväčšími producentmi sú : Čína ( 1/3 svetovej produkcie ), India ( 1/5 svetovej produkcie ) a Indonézia ( 1/20 svetovej produkcie ). Najväčšie hektárové výnosy dosahuje Japonsko ( 5 - 6 ton na 1 ha ).

Najväčšími vývozcami sú : Čína, Thajsko, Japonsko a Barma.
Najväčšími dovozcami sú : Srí Lanka, Malajzia, Indonézia, Singapúr, India
a Bangladéš.

Kukurica

Je to najvýznamnejšia krmná plodina. Je pomerne náročná na teplo, pričom pomerne dobre znáša suchšie obdobie. Vyžaduje pomerne kvalitnú pôdu. Pestuje sa na ploche asi 120 miliónov hektárov a z toho 1/3 v USA v takzvanom kukuričnom pásme a ešte vo veľkej miere vo svojej pravlasti - Latinskej Amerike. Svetová produkcia je asi 400 miliónov ton, z čoho polovica pripadá na USA, kde sa dosahujú aj najväčšie hektárové výnosy v priemere 5 - 6 ton na 1 hektár.

Najväčšími vývozcami sú : USA
Najväčšími dovozcami sú : krajiny západnej Európy

Pšenica, ryža a kukurica dávajú asi 3/4 svetovej produkcie zrnín.

Zemiaky

Sú plodina, ktorá sa využíva vo výžive obyvateľstva, aj ako krmivo, ale aj ako surovina pre priemysel. Pestuje sa na ploche asi 20 miliónov ha s ročnou produkciou nad 300 miliónov ton. Rozšírená je najmä v bývalom ZSSR

v Európe a v Ázii. Podobná plodina ako zemiaky sú Bataty. Tie sa pestujú v oblastiach s teplou klímou.

Cukrová repa

Hlavná plodina pre výrobu cukru a to v oblastiach Európy, Ázie a Severnej Ameriky. V teplých klimatických pásmach je hlavnou plodinou Cukrová trstina. Vyžaduje veľa vlahy a slnečného svitu. Svetová produkcia cukru je zhruba 90 - 100 miliónov ton ročne, z čoho vyše polovica pripadá na Kubu a rozvojové krajiny ako sú : Brazília a India.
Najväčšími producentmi cukru sú : bývalé ZSSR, USA a Francúzsko

Sója

Významná plodina pre výživu obyvateľstva, ale aj pre chov hospodárskych zvierat. Najviac je zastúpená v USA, Číne a Brazílii.

Slnečnica

Je najdôležitejšou olejnou plodinou Európy. Pestuje sa na ploche 9 miliónov ha.
Najväčšími producentmi sú : bývalé ZSSR, Argentína a Rumunsko.

Bavlník

Je najdôležitejšou vláknitou plodinou. Vyrába sa z nej priadza, vata, papier a iné. Okrem toho sa používa aj na výrobu jedlého oleja a tiež ako krmivo. Pestuje sa najmä v oblastiach bohatých na slnečný svit za pomoci umelého zavlažovania.
Najväčšími producentmi sú : bývalé ZSSR, USA, Čína, India.
Okrem bavlníka dôležité vláknité plodiny sú ľan a juta.

Čajovník, kávovník a kakaovník

Sú to najvýznamnejšie pochutiny. Čajovník sa pestuje najmä v južnej, východnej a juhovýchodnej Ázii. Svetová produkcia čaju je asi 2 milióny ton.

Najväčšími producentmi sú : Čína a India.

Kávovník je tropická, vyžadujúca veľa vlahy v čase rastu a suché počasie v čase dozrievania. Svetová produkcia značne kolíše ( 4.5 - 5 milióna ton ). Vyše 60 % produkcie pripadá na Latinskú Ameriku, z toho 30% na Brazíliu.

Aj Kakaovník je tropická rastlina vyžadujúca veľa tepla a vlahy. Ročná produkcia kakaových bobúľ je asi 1.5 miliónov ton. Kakaovník sa pestuje v Afrike ( Pobrežie Slonoviny, Ghana, Nigéria ). Z ostatných krajín je to najmä Brazília.
Ďalšie dôležité ovocné kultúry sú : banánovník, vinič, citrónovníky a jabloň.


Živočíšna výroba

Jej hlavnou úlohou je poskytovanie produktov pre výživu obyvateľstva. Taktiež poskytuje produkty pre priemysel ( koža, srsť, rohovina, . . . ).

Chov hovädzieho dobytka

Je viac-menej rovnomerne rozšírený po celej zemeguli. Na svete sa chová asi 1.2 miliardy kusov hovädzieho dobytka. Najväčší chovateľ je India, ale tam z náboženských dôvodov sú chované iba ako ťažná sila.
Svetová produkcia hovädzieho mäsa je asi 50 miliónov ton. Veľkými vývozcami hovädzieho mäsa sú najmä krajiny Latinskej Ameriky.

Hlavnými oblasťami mliečneho hospodárstva sú rozvinuté európske krajiny, Severná Amerika a Nový Zéland.

Chov ošípaných

Nie je tak rovnomerne rozložený, ako chov hovädzieho dobytku. Zhruba 2/5 chovu pripadá na Čínu. Rozvinutý je v Európe, Poľsko Slovensko, Maďarsko. V rozvojových krajinách pripadá 3/4 na Latinskú Ameriku.

Chov oviec

Rozšírený je v dvoch oblastiach sveta : v stredných šírkach dobre zásobených vlahou ( Európa, Nový Zéland, Argentína, Uruguaj ) a v oblastiach so suchou klímou ( Austrália, Čína, India, Irán ). Hlavná úloha chovu oviec sa zakladá na

produkcii vlny, vedľajšia na produkcii mäsa a mlieka. Svetová produkcia vlny je asi 2.5 milióna ton.
Najväčšími producentmi sú : Austrália, západná Európa a Argentína.
2/3 svetovej produkcii vlny je predmetom medzinárodného obchodu.

Chov hydiny

Význam tohto chovu neustále vzrastá. Produkcia hydinového mäsa a vajec je okrem iného charakteristická črta prímestského poľnohospodárstva, ktoré sa rozvíja v okolí veľkomiest.

 
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.