referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Nedeľa, 20. augusta 2017
definicia pojmu les
Dátum pridania:09.12.2010Oznámkuj:12345
Autor referátu:les
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:194
Referát vhodný pre:Vysoká školaPočet A4:0.6
Priemerná známka:2.98Rýchle čítanie:1m 0s
Pomalé čítanie:1m 30s
 

Les je spoločenstvo organizmov žijúcich v lesnej pôde, stromov, bylín, húb a živočíchov, ktoré žijú vo vzájomných vzťahoch.

Klíma lesa je dlhoročný meteorologický režim počasia, ktorý vzniká v priestore lesa pôsobením insolácie (dopadu žiarenia Slnka na zemský povrch), fyzicko-geografických podmienok a atmosférickou cirkuláciou. Klíma taktiež podmieňuje vegetáciu a drevinové zloženie. Lesy v dôsledku menšieho albeda (miera odrazivosti telesa alebo jeho povrchu) absorbujú slnečné žiarenie vo väčšej miere ako iné rastlinné spoločenstvá.

Mikroklíma lesa je vytváraná vplyvom rastlinného porastu, ktorý značne mení energetickú a vodnú bilanciu a pomery prúdenia vzduchu. Hlavným činiteľom určujúcim klimatické vlastnosti prízemnej vrstvy vzduchu a pôdy je bilancia tepla a vlhkosti aktívneho povrchu. Pohlcovaním slnečného žiarenia lesom dochádza k znižovaniu teplotných extrémov a teplotných amplitúd. V lesnom prostredí sa vytvára svojím spôsobom aj klíma pôdy, je vyrovnanejšia, s výraznejšími zmenami vodného režimu.

 
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.