referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Piatok, 18. augusta 2017
Cestná doprava - klasické zdroje energie
Dátum pridania:18.09.2004Oznámkuj:12345
Autor referátu:Cybereve
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:752
Referát vhodný pre:Stredná odborná školaPočet A4:3.1
Priemerná známka:2.95Rýchle čítanie:5m 10s
Pomalé čítanie:7m 45s
 
ROPA

Ropa je čiernou krvou našej civilizácie. Benzín a nafta – tzv. klasické palivá v cestnej doprave, ktoré sa z nej vyrábajú pokrývajú až 40 % celosvetovej spotreby energetických zdrojov. Ropa je však fosílnym palivom, ktoré príroda vytvorila za mnoho miliónov rokov a jej zásoby sa neuveriteľným tempom znižujú. Čoskoro jej ťažba dosiahne vrchol a postupným znižovaním zásob prestane byť jej produkcia ekonomicky únosná. Doprava je kľúčovým prvkom každej vyspelej ekonomiky, pričom jej rozvoj je úzko zviazaný práve so stupňom motorizácie. Popritom, že nám do značnej miery zaisťuje životnú úroveň je charakterizovaná aj tým, že spaľovanie ropných produktov so sebou prináša aj problémy. Spaľovanie ropných produktov (benzín, nafta) motorovými vozidlami spôsobuje vážne znečistenie životného prostredia a to má za následok nenapraviteľné škody na prírode a zdraví ľudí. Ropa je minerálny olej prírodného pôvodu, ktorý obsahuje zmes uhľovodíkov a pridružených nečistôt, ako je napríklad síra. Vyskytuje sa v kvapalnej forme pri normálnej atmosférickej teplote a tlaku a jeho fyzikálne vlastnosti (hustota, viskozita, atď.) sa veľmi menia.

Využívanie obmedzených zásob ropy podobne ako iných fosílnych palív (uhlie, zemný plyn, urán) má však aj iný - morálny rozmer. Uvedomenie si skutočnosti, že zdroje sú ohraničené, znamená, že úplné vyčerpanie týchto palív nie je ľudské vo vzťahu k budúcim generáciám. Generácie našich detí nielenže nebudú môcť využívať tieto zdroje, ale budú zaťažené aj problémami, ktoré dnes spaľovanie fosílnych palív zo sebou prináša. Globálne klimatické zmeny sú len jedným z mnohých ekologických problémov, ktorého dôsledky budú zaťažovať ešte mnoho nasledujúcich generácií.
 
   1  |  2  |  3    ďalejďalej
 
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.