referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Sobota, 22. júla 2017
Biodiverzita
Dátum pridania:17.06.2003Oznámkuj:12345
Autor referátu:hydrant
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:1 250
Referát vhodný pre:Stredná odborná školaPočet A4:5.2
Priemerná známka:2.99Rýchle čítanie:8m 40s
Pomalé čítanie:13m 0s
 
Čo je biologická diverzita
Biologická diverzita je rozmanitosť života na Zemi zahŕňajúca milióny druhov rastlín, živočíchov a mikroorganizmov, spletité ekosystémy, ktoré vytvárajú, a všetky gény, ktoré obsahujú. Je výsledkom dlhodobého vývoja. Z hľadiska biologickej diverzity sú významné všetky formy života.

Úrovne biologickej diverzity

Druhová diverzita
Skupina organizmov, ktoré sú si geneticky podobné a ich potomstvo je plodné, sa nazýva druh. Kôň a somár môžu mať potomstvo (mulica), ktoré však nie je plodné. Preto nie sú jeden druh. Tak isto aj králik a zajac sú dva samostatné druhy. Zatiaľ sa podarilo opísať približne 1,5 milióna druhov živých organizmov. Rozmanitosť živých organizmov je vysoká v trópoch a klesá smerom k pólom a tiež s rastúcou nadmorskou výškou. V tropických pralesoch, ktoré pokrívajú len 7 % povrchu Zeme, žije takmer polovica všetkých druhov rastlín, živočíchov a mikroorganizmov.

Genetická diverzita
Gény sú biochemický balíček, ktorý sa prenáša z rodičov na deti. Väčšina génov je rovnakých, v niektorých sa objavujú jemné odchýlky, ktoré spôsobujú rozdiely vo farbe kvetov, očí, veľkosti, vzraste atď. Vďaka tejto genetickej rôznorodosti sa vyvíjajú nové druhy rastlín a živočíchov, ktoré sú schopné prispôsobiť sa meniacim sa životným podmienkam. Človek dokáže využívať gény, pomocou zámerného kríženia zlepšovať vlastnosti hospodárskych zvierat a kultúrnych rastlín. Uprednostňovaním určitých druhov sú potlačené pôvodné, čo má za následok zníženie biodiverzity.

Diverzita ekosystémov
Ekosystém tvoria rôzne druhy rastlín, živočíchov a mikroorganizmov spolu s neživou prírodou (pôda, voda, vzduch, mineráli atď.). Jednotlivé ekosystémy sa líšia rôznorodosťou prostredia (rozdiely v nadmorskej výške, dostupnosť vody, typ horniny, pôdny typ atď.) a druhovou rozmanitosťou.

Prečo chrániť biodiverzitu?
Biodiverzita má mimoriadny význam z hľadiska udržania života na Zemi. Každý živočích, rastlina či mikroorganizmus má svoju dôležitú funkciu a tvorí nenahraditeľný článok v zložitých zákonoch prírody.

Všetko so všetkým súvisí
Žiadny živočích rastlina a ani človek nemôže žiť izolovanie a jeho existencia závisí ako od živej, tak aj od neživej prírody. Na to aby sa zachovalo čo najviac organizmov na Zemi, je dôležité uchovať genetickú, druhovú aj ekosystémovú rozmanitosť.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalejďalej
 
Podobné referáty
BiodiverzitaSOŠ2.9476622 slov
BiodiverzitaGYM2.96331699 slov
BiodiverzitaGYM2.96691599 slov
BiodiverzitaSOŠ2.97541648 slov
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.