referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Sobota, 23. septembra 2017
Antiparkinsoniká
Dátum pridania:18.01.2010Oznámkuj:12345
Autor referátu:jalusi
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:369
Referát vhodný pre:Stredná odborná školaPočet A4:1.2
Priemerná známka:3.01Rýchle čítanie:2m 0s
Pomalé čítanie:3m 0s
 

-symptomatické liečiva na zmiernenie prejavu Parkinsonovho syndrómu. Chorobu spôsobuje degenerácia alebo iné poškodenie nervových buniek (artérioskleróza). Jej prejavom je svalová stuhnutosťou (rigor), svalovým trasom (tremor) ), poruchou koordinácie pohybov a svalovými zášklbmi. Choroba postihuje prevažne starších ľudí, mužov, fajčiarov. V mladšom veku sa môže zjaviť po úrazoch mozgu, encefalitíde, po otravách.

Podstatou je nedostatok dopamínu v bazálnych gangliách mozgu a zvýšenie tonusu centrálneho cholínergického systému (prevaha acetylcholínu). Parkinsonovu chorobu ovplyvňujeme liečivami zvyšujúcimi obsah dopamínu v mozgu(dopamínergické látky) a liečivami znižujúcimi vylučovanie acetylcholínu (anticholínergické látky).
Dopamínergické latky zvyšujú koncentráciu dopamínu v mozgovom tkanive. Keďže dopamín nepreniká hamatoencefalickou bariérou používa sa v terapii jeho prekurzor levodopa. Dopamín odstraňuje najmä svalovú stuhnutosť, menej svalový tras. Zlepšuje reč a a chôdzu. Vyvoláva aj nežiaduce účinky ako tachykardiu, nauzu ,depresiu. Potláčajú sa pridaním korbidopy a benzerazidu.
Amantadín- liečivo možno používať na začiatku ochorenia. Uvoľňuje dopamín z neurónov v CNS.
Bromokryptín, lizurid a tergurid – odstraňuje nedostatok dopamínu aktiváciou dopamínových receptorov. Nežiaduce účinky – nechutenstvo vracanie, nauzea, arytmie...
Anticholínergické látky- liečivá blokujúce účinok acytelchlolínu na M- receptoroch. Používajú sa najmä na potlačenie trasu a na odstránenie Parkinsonovho syndrómu po neuroleptikách. Klasickými anticholínergikami sú atropín a skopolamín. Získavajú sa z blenu, durmanu. Antiparkinsonský účinok sa prejaví až v dávkach, ktoré už spôsobujú silné nežiaduce účinky (sucho v ústach , poruchy videnie, nepokoj, halucinácie).
Syntetickými liečivami sú trihexyfenidyl- účinok sa podobá atropínu a ovplyvňuje najmä svalovú stuhnutosť a dietazín – účinku je svalový tras, pôsobí sedatívne. Nežiaduce účinky – spomalená duševná činnosť, ospalosť, nepokoj, bludy, halucinácie
Liečba je zložitá a doživotná. Lieky pomáhajú odstraňovať alebo len zmierňovať príznaky, ale postup choroby nezastavia.

 

 
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.