referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Utorok, 22. augusta 2017
Civilizačné choroby
Dátum pridania:22.05.2003Oznámkuj:12345
Autor referátu:mutley
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:3 302
Referát vhodný pre:Stredná odborná školaPočet A4:12.8
Priemerná známka:2.94Rýchle čítanie:21m 20s
Pomalé čítanie:32m 0s
 
Zdravotný štýl obyvateľstva sa v poslednom 10-ročí zhoršil, vzhľadom na možnosti, ktoré nám ponúka čoraz vyspelejšia civilizácia. Naše životné prostredie je ovplyvňované a v nemalej miere aj poškodzované produktami ľudskej činnosti, ako napríklad: rôzne technologické procesy, výroba, životný štýl. Všetko vplýva na geografické a mikroklimatické podmienky okolo nás (pôda, voda, vzduch …) a v konečnom dôsledku na ľudí.
Príčiny civ. chorôb
· degradované životné prostredie
· nesprávna životospráva a zlé návyky obyvateľstva (nesprávna štruktúra potravín, fajčenie, vysoká spotreba alkoholu, nesprávny denný režim a iné)
· nízka zdravotná uvedomelosť obyvateľstva (uplatňovanie zásad správnej životosprávy v bežnom živote, slabý osobný záujem každého občana na ochrane svojho zdravia, ale i na ochrane svojho životného prostredia)
· špecificky sa odráža vplyv životného prostredia a sociálnej sféry na zdravotnom stave detí (vysoká kolektivizácia života detí, jasle, MŠ, družiny a pod.)
· vysoký počet rizikových pracovísk a počet pracovníkov pracujúcich v pracovnom riziku

1.Nádorové ochorenia (Rakovina)
2.Aids
3.Narkománia
4.Fajčenie
5.Alkoholizmus


Rakovina a zhubné nádory

Prognózy do najbližšej budúcnosti v otázkach možných ochorení na zhubné nádory alarmujú: už o 2–3 roky vraj bude onkologicky chorý každý tretí (!) človek na Slovensku! Dnes je to „iba“ každý štvrtý. Samozrejme v priemere. Aj keď súčasná medicína dokáže mnohé typy nádorov úspešne zvládnuť, alebo aspoň predĺžiť čas prežitia, predsa len Damoklov meč rakoviny visí nad každým z nás. Táto vážna choroba si už nevyberá a ohrození ňou sú nielen starší občania, ale aj celkom malé deti hneď po narodení. Novotvary mozgu, leukémie, zhubné nádory obličiek sú u detí najčastejšie. Zdravotníctvo už pomaly nie je vstave hradiť náklady za vysoko náročné operačné zákroky v boji proti novotvarom. Zúfalé prosby o pomoc rodičov nešťastných dvoj–trojročných detí o finančnú pomoc pri záchrane života hovoria samy za seba. Žiaľ, sponzorstvo v našich terajších podmienkach ekonomiky nemôže vyriešiť pomoc tisíckam nešťastníkov postihnutých zhubnou chorobou.
Proti rakovine je potrebné vyhlásiť totálnu vojnu. samozrejme, lepšie sú na tom bohatšie krajiny, no životospráva aj tu robí veľa v prevencii choroby. Je skutočne otrasné, koľko mladých ľudí, žijúcich ako koly v plote, sa oddáva nielen drogám, ale najmä cigaretám a alkoholu! Stále nižšie vekové skupiny trpia chronickým tabakizmom.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalejďalej
 
Podobné referáty
Civilizačné chorobyGYM2.98371079 slov
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.