referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Sobota, 19. augusta 2017
Život (adaptácia) organizmov v púšti
Dátum pridania:05.06.2009Oznámkuj:12345
Autor referátu:MrBestliving
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:1 201
Referát vhodný pre:GymnáziumPočet A4:3.3
Priemerná známka:2.96Rýchle čítanie:5m 30s
Pomalé čítanie:8m 15s
 
Život organizmov v púšťach

Čo je púsť? 

Púšte sú krajinné formy alebo regióny, na ktorých sa vyskytuje veľmi málo vodných zrážok (za hornú hranicu sa považuje 250 mm ročne). Pokrývajú okolo jednu tretinu zemského povrchu. Teploty na púšti sú veľmi kolísavé. Cez deň sú to horúčavy s teplotou 50°C - 60°C a v noci nastáva prudké ochladenie, niekedy až pod bod mrazu. Poznáme štyri základne druhy púšti:
- hamada - skalnatá púšť.
- reg - kamenitá púšť.
- serir - štrková púšť.
- erg - piesočná púšť.

Na púšti môžeme špecifikovať dve základne oblasti. A to tzv. deflačnú oblasť - oblasť, odkiaľ je vetrom odnášaný jemný piesočnatý materiál. Odnos má za následok vznik púštnych dlažieb(hrubozrnný povrch tvorený väčšími kameňmi). Druhou oblasťou je časť púšte, kde je piesočnatý materiál ukladaný a kde vznikajú pieskové duny.

Dažde na púšťach sú veľmi občasné a púštne búrky sú často prudké. Rekordom nameraným v Sahare je 44 milimetrov zrážok za 3 hodiny. Púštne jazerá sú zvyčajne plytké, dočasné a slané. Pretože sú tieto jazerá plytké, vietor môže spôsobiť, že sa roztiahnu až na niekoľko kilometrov štvorcových.

Oázy sú oblasti na púšti s takmer nepriepustnou priehlbinou v teréne. Sú vytvorené podzemnými riekami, ktoré sa na povrch dostali prirodzenou formou (kvôli tlaku) alebo ľudskou činnosťou. Poskytujú pomerne priaznivé prostredie pre živočíchy a rastliny. Ak sú dostatočné veľké, využívajú ich aj ľudia. Pestujú tu prevažne datľové palmy, figy, olivy a marhule. V oblastiach s dostatočnou vlhkosťou sa pestujú aj obilie (pšenica, jačmeň a proso). Najviac oáz sa nachádza v údolí a ústi rieky Níl.

Najväčšia teplá púšť na svete je Sahara (9 100 000 km2) v Afrike, po nej nasleduje Arabská púšť (2 300 000 km2) a púšť Gobi (1 300 000 km2) v Ázií.

Flóra

Väčšina púštnych rastlín je suchu alebo soli odolná. Niektoré ukladajú vodu do svojich listov, koreňov a stoniek. Ďalšie púštne rastliny majú dlhé korene, ktoré siahajú hlboko pod zem, alebo sa prispôsobili počasiu širokými koreňmi, schopnými absorbovať vodu z veľkej oblasti. Iným spôsobom adaptácie je vytvorenie malých listov, ktoré strácajú menej vlhkosti ako opadavé listy s väčšou plochou. Niektoré rastliny šetria vodu tým, že cez deň uzatvárajú svoje prieduchy a otvárajú ich v noci, keď je vzduch chladnejší a vlhší.

Niektoré rastliny označujúce sa ako efemery prečkávajú v stave strnulosti obdobia dlhé dokonca aj niekoľko rokov, aby sa potom vo vhodných podmienkach naraz prebudili k životu a pokryli zdanlivo mŕtvu púšť kobercami pestrofarebných kvetov.

Listy a stonky niektorých rastlín znižujú rýchlosť transportu piesku nad povrchom a tým bránia erózií. Dokonca aj malé plesne alebo mikroskopické rastlinné organizmy, ktoré môžeme nájsť na povrchu, môžu byť dôležitou súčasťou predchádzaniu erózii.

Púšte sú zvyčajne pokryté rastlinami riedko ale veľmi rozmanitými druhmi. Saguaro (saguaro cacti) poskytuje hniezda pre púštne vtáky a slúži ako strom v púšti. Saguaro rastie pomaly, ale môže sa dožiť až 200 rokov. Keď má 9 rokov, je okolo 15 centimetrov vysoký. Po zhruba 75 rokoch si vytvorí svoju prvú vetvu. V dospelosti je 15 metrov vysoký a môže vážiť až 10 tón.

Rastliny, ktoré sú schopné prežiť v podmienkach s málom vody alebo vlhkosti sa nazývajú xerofyty.
 
   1  |  2    ďalejďalej
 
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.