referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Utorok, 22. augusta 2017
Morský koník
Dátum pridania:29.05.2009Oznámkuj:12345
Autor referátu:simusik13
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:494
Referát vhodný pre:GymnáziumPočet A4:1.3
Priemerná známka:2.95Rýchle čítanie:2m 10s
Pomalé čítanie:3m 15s
 
Morský koník

Existuje 32 druhov morských koníkov veľkých od 2,5 do 30 cm. Tieto ryby môžeme nájsť v teplých plytkých tropických moriach. Zaujímavé sú najmä vďaka svojmu tvaru, ktorý sa z profilu podobá koňovi, podľa ktorého získali svoj názov. Sú to kostnaté ryby bez šupín. Ich telo pokrýva iba tenká koža, ktorá dokáže meniť sfarbenie, aby splývali so svojím okolím. Kosti sú v tele uložené do krúžkov, ktorých počet je špecifický pre každý druh. Na hlave majú korunku, ktorej otlačok je špecifický pre každého jedinca, ako napr. otlačok palca u ľudí. Sú to zlé plavce a žijú prichytené svojím chvostom o steblá morských rastlín alebo koralov.

Plávajú len vo vertikálnom smere pomocou chrbtovej a brušnej plutvy. Chvostová plutva im chýba. Samčekovia žijú v teritóriách asi 1 m2 zatiaľ, čo samičky majú svoje teritórium 100 - násobne väčšie. Samčekovia majú vaky, do ktorých samičky dávajú svoje vajíčka a samčeky ich vnútorne oplodnia. Následne ich samčekovia vynosia a do mora vypúšťajú po 2-3 týždňoch malé morské koníky, o ktoré sa nestarajú. Majú 2 oči, ktorými môžu hýbať nezávisle od seba, živia sa planktónom a malými rakmi a rybami.

Rozmnožovanie:
Morské koníky majú celoživotných partnerov, najskôr si niekoľko dní dvoria, aj ak sa to iní jedinci snažia prerušiť. Plávajú povedľa seba a menia svoj vzhľad – výrazné farby. Keď samičke dozrejú vajíčka, odovzdá ich samčekovi, ktorý ich oplodní a uloží do svojho vaku, kde ich nosí 2-3 týždne. Počas tejto doby samička každé ráno navštevuje samčeka.

Narodenie:
Morský koník môže porodiť 1-2000 malých morských koníkov, ktoré sa starajú samy o seba. Keď sú mláďatá dostatočne vyvinuté, samček dostane svalové kontrakcie a mláďatá vymršťuje von zo svojho vaku. Samotný pôrod je zložitý proces a môže trvať aj niekoľko dní, väčšinou však nepresiahne dĺžku jednej noci. Ráno pri príchode samičky je samček pripravený na opätovné dvorenie. Z vyliahnutých koníkov sa iba 5 z tisíca dožije dospelosti, no vzhľadom na iné ryby je to veľké číslo, aj vďaka tomu, že vajíčka sú uložené v samčekovom vaku.
Morské koníky sa často chovajú aj v akváriach. Niektorí ľudia majú divé morské koníky priamo z mora, ktoré však dlho neprežijú, pretože neprijímajú živú potravu. Väčšinou sa preto chovajú morské koníky, ktoré sa narodili v zajatí, a teda sú schopné konzumovať aj mrazenú alebo sušenú potravu.
 
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.