referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Nedeľa, 20. augusta 2017
Perzská mačka
Dátum pridania:06.11.2007Oznámkuj:12345
Autor referátu:mako
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:466
Referát vhodný pre:Základná školaPočet A4:1.3
Priemerná známka:2.96Rýchle čítanie:2m 10s
Pomalé čítanie:3m 15s
 
Hoci každý na oboch stranách Atlantiku vie, ako vyzerá perzská mačka a voľne tento termín používa, v Británii sa pre perzské mačky na výstavné ciele používa výraz dlhosrsté mačky.Táto skupina zahŕňa aj také variety, akými je činčila, ktoré majú v Severnej Amerike vlastný plemenný názov. Mačky. o ktorých sa zmieňujem v tejto kapitole, môžem, nazvať ,,pravé" perzské, a varietami, ktoré majú iné názvy,sa zaoberám osobytne.

Charakteristika

PERZSKÁ MAČKA je zavalitého typu s krátkymi, hrubými nohami, okrúhlou hlavou, krátkym nosom a veľkými očami. Chvost je huňatý a srsť hustá a hrubá. Má rôzne farby srsti a očí.

SYMBOL POSTAVENIA

Pre väčšinu ľudí predstavuje perzská mačka typickú luxusnú bytovú mačku, spojenú s bohatstvom a mocou. Niet divu, pretože keď cestovatelia pred 300 rokmi priviezli z východu do Európy prvé perzské mačky, často ich dávali do daru svojim bohatým patrónom, takže sa perzská mačka stala mačkou aristokracie. Talianskému cestovateľovi Pietrovi della Valle (1586- 1652), ktorý strávil v perzii štyri roky (1617- 1621), sa pripisuje, že priviezol do Európy prvú perzskú mačku, hoci záznamy eyistujú už z roku 1520. V zozname svojich ciest, publikovanom po smrti, Pietro della Valle opisuje srsť perzskej mačky ako "mäkkú ako hodváb a takú dlhú, že na niektorých miestach, najmä na hrudi, tvorí prstence". Perzské mačky sa čoskorostali obľúbené v dvorných kruhoch v kontinentálnej Európe a z Francúzka sa rozšírili do Británie, kde boli svojho času známe ako francúzke mačky. Zdá s, že v istom období v 19. storočí britskí chovatelia umožnili alebo podporili prenikanie angorskej mačky do tohto plemena. Hoci existujú medzi nimi rozdiely, obidve sa zaraďovali a vystavovali spolu ako dlhosrsté. Neskôr, pri uprednostňovaní perzskej mačky angorská prakticky takmer vyhynula. Až v 50. rokoch 20. storočia bola opätovne oživená tureckým plemenným materiálom.

ČIERNA A BIELA

Čiarna perzská mačka je známa takmer rovnako dlho ako biela perzská mačka a v zozname plemien GOVERNING COUNCIL OF THE CAT FANCY sa ojavuje ako plemeno číslo jeden. Vysoko cenená je čisto čierna mačka so srsťou ako uhoľ splývajúcou dolu, ako to vyžaduje plemenný štandard. Vňčšina čiernych perzských mačiekmá hrdzavý nádych alebo biele škvrnky. Budúca farba v dospelosti sa do 18 mesiacov mačiat nedá určiť, pretože mnohé mladé mačky s hrdzavými alebo bielými chlpmi či slabým náznakom kresby ich stratia, keď sa im vyvinie kompletná dospelá srsť.
 
Galéria k článku [3]
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.