referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Utorok, 22. augusta 2017
Biologická ochrana rastlín
Dátum pridania:18.09.2006Oznámkuj:12345
Autor referátu:all1
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:548
Referát vhodný pre:Vysoká školaPočet A4:1.5
Priemerná známka:2.94Rýchle čítanie:2m 30s
Pomalé čítanie:3m 45s
 

Táto metóda je založená na využívaní živých organizmov na ničenie, alebo obmedzovanie chorôb a škodcov rastlín. Buď sa používajú priamo ich prirodzený nepriatelia, alebo biologicky účinné látky obsiahnuté v niektorých rastlinách. Ako dobrý pomocníci sa osvedčili hlavne žihľava, kostihoj, cibuľa, cesnak, praslička, paprade, paradajky, zemiaky, paprika, tabak, kôra citrusových plodov, agáva, a iné.

Proti voškám a ostatnému savému hmyzu pomáha opakované omývanie rastlín jemným postrekom rôznych výluhov a odvarov.

Odvary sa pripravujú tak, že sa rastliny najprv namáčajú 24 hodín vo vode, najlepšie v dažďovej a potom sa zhruba 30 minút varia pomalým varom. Po vychladnutí sa odvar precedí.
Výluhy sa pripravujú z čerstvých alebo sušených bylín, ktoré sa nechajú vylúhovat najviac tri dni ( nesmú začať kvasiť ) v studenej vode, tiež najlepšie v dažďovej a potom sa precedia.

Výluh zo žihľavy sa osvedčuje proti voškám. 1 kilogram čerstvej , alebo 100 až200 gramov sušenej žihľavy sa zaleje 10 litrami studenej vody a nechá sa 12-24 hodín lúhovať. Nezriedeným výluhom sa postrekujú rastliny napadnuté voškami. Tiež sa môže použiť zriedený v pomere 1:10 ako preventívna tekuta zálievka, ktorá odpudzuje hmyz , a zároveň zvyšuje odolnosť rastlín.

Odvar z prasličky sa osvedčil hlavne proti hubovým ochoreniam. Posilňuje tiež rastliny a pomáha aj proti roztočom. Pripravuje sa z 1 kg čerstvých alebo 150 gramov sušených rastlín, ktoré sa nechajú máčať v 10 litroch vody po dobu 24 hodín. Na druhý deň varíme pomalým varom 30 minút. Po vychladnutí precedíme a zriedime s vodou v pomere 1:5. Postrekuje sa za slnečného dňa, alebo aspon v suchom počasí. Tento odvar sa môže miešať s výluhom zo žihľavy a aplikovať sa spolu.

Tabakový odvar je jedným z tradičných prípravkov, ktorý sa už dávno osvedčil proti voškám. 200 gramov fajkového tabaku sa nechá 24 hodín lúhovať v 5 litroch vody. Na druhý deň sa povarí dve hodiny pomalým varom. Po vychladnutí sa nieša s vodou v pomere1:1 Na 5 litrov odvaru sa pridáva 200 gramov rozvareného obyčajného, alebo mazľavého mydla.

Výluh z cibule, alebo z cesnaku pripravíme tak, že necháme vylúhovať v jednom litry vody 30 až50 gramov rozotretého cesnaku a na drobno nakrájanej cibule aj so šupkou. Odvar sa používa na rastlinu aj na pôdu proti voškám, aj proti rôznym druhom húseníc a hubovým chorobám.

Iným účinným prípravkom je odvar z mletej štipľavej papriky. 50-60 gramov povaríme v1 l vody hodinu a potom necháme 24 hodín vylúhovať Prefiltrujeme. Tento odvar je vhodný proti voškám, moliciam a rôznym húseniciam a )daľším.

Výťažok z kvetov Pyrethrum roseum, má okamžitý účinok na rôzne vošky, pásavku zemiakovú, rôzne húsenice... Nie je škodlivý pre včely, ani pre ľudí.

 
Podobné referáty
Biologická ochrana rastlínSOŠ2.95961049 slov
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.