referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Utorok, 22. augusta 2017
Dvojkrídlovce (Diptera)
Dátum pridania:16.03.2004Oznámkuj:12345
Autor referátu:pingus
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:632
Referát vhodný pre:Stredná odborná školaPočet A4:2.5
Priemerná známka:2.98Rýchle čítanie:4m 10s
Pomalé čítanie:6m 15s
 
Názov dvojkrídlovce je veľmi priliehavým označením drobných až stredne veľkých druhov hmyzu, ktoré ľahko spoznáme podľa jediného páru blanitých krídiel. Zadné krídla stratili lietaciu funkciu a zachovali sa vo forme kyjačikovitých kyvadielok- halter (veľmi sa podobajú bubnovej paličke). Sú to podlhovasté duté útvary so zhrubnutou bázou, tenkou stopkou a s väčšou dutou guľkou. V zhrubnutej báze sú zmyslové orgány a skolopídium (ústroje pohybového, polohového a otrasového zmyslu). Na koncovej guľke sú hmatové chĺpky. Počas letu fungujú haltery ako letový gyroskop. Hlava je veľmi pohyblivá s jedným párom zložených očí, ktoré sa u mnohých samčekov na temene hlavy dotýkajú (holoptické oči), kým u samičiek sú na čele oddelené (dichoptické oči). Tykadlá sú väčšinou u podradu Nematocera dlhé, nitkovité alebo ružencovité, zložené z veľkého počtu článkov. U podradu Brachycera sú väčšinou krátke a trojčlánkované. Typ ústnych orgánov závisí od charakteru potravy a poznáme buď bodavo – cicavé alebo lízavé. Ďalej môžu byť bodavo – cicavé ústne orgány druhotne len cicavé alebo lízavé s osobitne vytváraným cuciakom. Hruď tvoria 3 časti, každá z nich nesie jeden pár nôh. Na mohutnej stredohrudi je jediný pár krídiel. Imága skladajú krídla plocho na bruško, zriedkavejšie kolmo. Všetky tri páry nôh bývajú vyvinuté rovnako a päťčlánkované chodidlo je ukončené dvomi pazúrikmi, medzi ktorými vyčnieva krátka štetinka alebo šupinka, tzv. tŕňovité empódium alebo vankúšikovité arólium, niekedy sú pod pazúrikmi vyvinuté dva vankúšiky (pulvilly). Bruško je zložené pôvodne z 10 článkov, často krátke, sploštené, zvyčajne od hrude zreteľne oddelené zárezom. Posledné články sú najčastejšie premenené na pomocné páriace ústroje, niekedy i na dobre viditeľné kladielko.
Dvojkrídlovce sa vyvíjajú úplnou premenou.
Larvy dovjkrídlovcov sú vždy beznohé, zriedka majú panôžkovité hrbolčeky na hrudných článkoch (niektoré byľomory). U dvojkrídlovcov nachádzame všetky typy apódnych lariev.
Kukly komárov sú voľné, múmiové, s obrysmi budúcich krídiel a nôh, zvyčajne počas celého vývoja pohyblivé. Kukly kruhošvých sú súdkovité a prakticky nehybné. Dvojkrídlovce sú veľmi obsiahlym radom s veľkým hospodárskym významom. Veľa druhov, hlavne menších a nenápadnejších dvojkrídlovcov, škodia veľmi na rôznych rastlinách. Škodlivé sú skoro výhradne larvy, imága i u veľmi škodlivých druhov na poľnohos. kultúrach sú väčšinou neškodné.
 
   1  |  2    ďalejďalej
 
Zdroje: PRASLIČKA, J. a kol.1997. Poľnohospodárska entomológia. Nitra: SPU, 1997, 152s. ISBN 80-7137-396-6
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.