referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Nedeľa, 23. júla 2017
Káva
Dátum pridania:15.03.2004Oznámkuj:12345
Autor referátu:Kaja
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:506
Referát vhodný pre:Stredná odborná školaPočet A4:1.9
Priemerná známka:2.93Rýchle čítanie:3m 10s
Pomalé čítanie:4m 45s
 
Klady:
-mierne preháňadlo a diuretikum
-povzbudzuje pozornosť
-v prípade potreby pomáha prekonať ospalosť

Zápory:
-vysoký príjem tureckej alebo prekvapkávanej kávy súvisí so zvýšeným rizikom srdcových ochorení
-turecká káva môže zvýšiť hladinu cholesterolu v krvi
-u citlivých osôb môže vyvolať migrénu
-ženy, ktoré pijú veľké množstvo kávy, riskujú v neskorších rokoch vznik osteoporózy

Okrem toho, že je káva bohatým zdrojom KOFEÍNU, obsahuje aj 300 ďalších zložiek, ale len jediná má výživovú hodnotu. Niacín vzniká v priebehu praženia zŕn a jedna šálka kávy ho obsahuje asi l mg. Aby ste z tohto zdroja pokryli dennú potrebu niacínu pre dospelú osobu, museli by ste vypiť asi 15 šálok. Ďalšia výživová hodnota nápoja vzniká pridaním mlieka a cukru.

Káva a cholesterol
Niekoľko výskumov potvrdilo, že náruživí kávičkári, ktorí denne vypijú viac ako šesť šálok, sa vystavujú riziku SRDCOVÝCH CHORôB. Toto riziko však súvisí skôr so spôsobom prípravy kávy ako s obsahom kofeínu. Keď sa káva pripravuje v prekvapkávači alebo varením mletej kávy vo vode, uvoľňujú sa dve chemické látky, ktoré zvyšujú hladinu cholesterolu v krvi a riziko srdcového ochorenia. Tieto látky, nazývané kofestol a kofeol, sa prirodzene vyskytujú v kávových zrnách. Odstránia sa však filtráciou kávy cez papier alebo pri výrobe instantnej kávy.

Káva a srdcové choroby
Keď vypijete šálku kávy, zrýchli sa vám pulz a váš KRVNÝ TLAK mierne stúpne. Striedme pitie kávy však nespôsobuje trvalo vysoký krvný tlak, a dokonca ani osoby, ktoré vysoký krvný tlak majú, sa jej nemusia úplne vzdať. Donedávna lekári každému, kto prekonal infarkt, odporúčali nepiť kávu vôbec alebo len v bezkofeínovej forme. Argumentovalo sa tým, že káva alebo kofeín vyvolávajú nepravidelnú srdcovú činnosť a zvyšujú riziko ďalšieho infarktu.
Nedávne výskumy v Británii a Spojených štátoch, pri ktorých sledovali pacientov po infarkte, však dokázali, že pitie filtrovanej kávy k nepravidelnému srdcovému rytmu nevedie, takže po infarkte sa nemusí nevyhnutne s pitím kávy prestať.

Káva ako preháňadlo
Kofeín sám osebe nemá laxatívne účinky. Káva bez kofeínu je dokonca silnejším preháňadlom ako obyčajná, a vedci sa stále usilujú spresniť, ktorá z ďalších 300 organických látok obsiahnutých v kávových zrnách stimuluje vylučovanie stolice.
 
   1  |  2    ďalejďalej
 
Podobné referáty
KávaSOŠ2.91904376 slov
KávaSOŠ2.92351036 slov
KávaSOŠ2.9678647 slov
KávaSOŠ2.98161876 slov
KávaSOŠ2.96821313 slov
KávaSOŠ2.93791453 slov
KávaSOŠ2.9577497 slov
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.