referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Streda, 23. augusta 2017
Základné ekonomické pojmy
Dátum pridania:05.02.2008Oznámkuj:12345
Autor referátu:araseli
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:1 746
Referát vhodný pre:Stredná odborná školaPočet A4:5.1
Priemerná známka:2.97Rýchle čítanie:8m 30s
Pomalé čítanie:12m 45s
 
Základné ekonomické pojmy

Ekonómia - je jednou z najmladších vied. Zameriava sa na skúmanie hospodárskej činnosti ľudí smerujúcej k nadobúdaniu a používaniu statkov a služieb, ktoré uspokojujú ľudské potreby. Predstavuje systém poznatkov a názorov o tom, ako spoločnosť rozhoduje o využití vzácnych zdrojov na výrobu vzácnych statkov a o ich rozdelení medzi rôzne skupiny obyvateľstva.

Podľa toho, ako ekonómia pristupuje ku skúmaným otázkam, rozlišujeme pozitívnu a normatívnu ekonómiu:

Pozitívna ekonómia - konštatuje fakty, objasňuje javy ekonomického života a vzťahy medzi ekonomickými subjektmi. Zisťuje ako sa navzájom ovplyvňujú spotrebitelia a podniky a ako funguje celé hospodárstvo. Skúma javy také, aké sú a nezaoberá sa tým, aké by mali byť.

Normatívna ekonómia - zaoberá sa výsledkami ekonomickej činnosti z hľadiska toho, čo je pre človeka dobré a čo zlé. Dáva návody a odporúčania, ako riešiť konkrétne problémy. Usiluje sa vytvoriť model dokonalého ekonomického systému.


Mikroekonómia a makroekonómia

-Ekonómiu delíme podľa toho, ako skúma jednotlivé ekonomické javy a procesy.


Mikroekonómia - skúma správanie jednotlivých ekonomických subjektov. Sú to spotrebitelia, domácnosti, podniky atď. Objasňuje, ako napríklad firmy rozhodujú o tom, čo majú vyrábať alebo na základe čoho sa jednotlivci a domácnosti rozhodujú, čo a v akom množstve budú kupovať na trhu.

Makroekonómia - sa zaujíma o fungovanie ekonomiky ako celku. Zaoberá sa celkovou výrobou statkov a služieb, mierou nezamestnanosti, mierou inflácie atď.

Ekonomika - je hospodárska činnosť ľudí, ktorá má konkrétne ciele a určitý spôsob organizácie. Je to praktická hospodárska činnosť ľudí zameraná na uspokojovanie potrieb.


Hospodárske systémy:

Príkazová ekonomika - predstavuje ekonomický systém, v ktorom vláda rozhoduje o výrobe, rozdeľovaní a spotrebe. Ide o riadenie ekonomiky príkazmi, plánovanými normatívami a direktívami z jedného štátneho centra. (ekonomika komunistických krajín)

Trhová ekonomika - je založená na systéme slobodného podnikania a voľnej súťaže. V trhovom hospodárstve sa stretávajú záujmy výrobcov so záujmami spotrebiteľov a vytvárajú sa ceny, ktoré zabezpečujú reguláciu výroby. V čistej podobe, bez zásahov štátu neexistuje.

Zmiešaná ekonomika - má všetky znaky trhovej ekonomiky. Jej základom je slobodná podnikateľská činnosť, pričom štát zasahuje do chodu hospodárstva a usmerňuje ho niektorými nariadeniami najmä v oblasti daní, úrokových sadzieb atď.
Predstavuje najrozšírenejší typ ekonomiky.


Typy ekonomík:

Otvorená ekonomika - znamená voľný pohyb tovarov, služieb, kapitálu cez hranice. Je charakteristická pre vyspelé ekonomiky západných krajín, v ktorých sa prejavuje vysokým podielom exportu a importu na národnom produkte. Stupeň otvorenosti ekonomiky môže byť rôzny. Rozširuje svoje vzťahy s okolitým svetom na základe výhodných podmienok.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalejďalej
 
Podobné referáty
Základné ekonomické pojmySOŠ2.91271668 slov
Základné ekonomické pojmySOŠ2.9969376 slov
Základné ekonomické pojmySOŠ2.9701860 slov
Základné ekonomické pojmySOŠ2.9590557 slov
Základné ekonomické pojmyGYM2.9395621 slov
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.