referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Utorok, 22. augusta 2017

Pobox

ATLAS

Prihlásenie

@atlas.sk
Chémia Chemický dej - redoxné reakcie
Dátum pridania:26.05.2002Oznámkuj:12345
Autor referátu:cabikk
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:397
Referát vhodný pre:Stredná odborná školaPočet A4:1.4
Priemerná známka:2.97Rýchle čítanie:2m 20s
Pomalé čítanie:3m 30s
 
Laboratórna práca č.13
Dátum:
Meno:
Téma: Chemický dej
Teória: chemické deje delíme na: redoxné
koordinačné
acidobázické
zrážacie
Jeden z dôležitých chemických dejov sú redoxné reakcie - redoxné deje. Tieto deje sú zložené z dvoch polreakcii – oxidácie a redukcie.
Úloha: Redoxné reakcie
Postup: Najprv navrhneme hypotézu alebo predpovede, či pri vzájomnom pôsobení budú prebiehať oxidačno redukčné reakcie. Reakcie:
Postup: Do skúmavky dajte asi 3cm3 roztoku tej látky, ktorá je v zadaní chemickej rovnice uvedená ako prvá. Potom do roztoku pridajte niekoľko kvapiek roztoku H2SO4 a nakoniec 3cm3 roztoku alebo malé množstvo tuhej látky, ktorá je v zadaní na druhom mieste. Pozorujte zmeny v chemických reakciách.
Pozorovanie:
Pokus.1: V prvom pokuse sme mali pripraviť reakciu KMnO4, H2O2 a H2SO4. Po pridaní KMnO4 do skúmavky s ostatnými chemikáliami nám reakcia neprebehla. Reakcia neprebehla ani po opätovnom zohrievaní. Pravdepodobne z dôvodu slabého H2O2. No reakcia aj napriek tomuto nevydarenému pokusu prebieha. Pokus.2: V tomto pokuse sme do skúmavky s KMnO4 pridali Na2SO4 a H2SO4. Reakcia nám neprebehla.
Pokus.3: Po vhodení kúsku Cu do HCl sme zistili, že táto reakcia neprebiehala. Avšak Cu reagovala s HNO3. Spozorovali sme zmenu farby a zápach.
Pokus.4: V pokuse číslo 4. sme so roztoku CuSO4 /modrej skalice/ vhodili kúsok Zn a reakcia nám prebiehala. Spozorovali sme zmenu farby. Modra skalica zreagovala zo Zn a zmenila sa na bielu skalicu.
Pokus.5: V pokuse kedy sme do HCl vhodili kúsok Mg nám reakcia prebiehala. Mg nám zreagoval s Cl a unikanie H sme spozorovali pri priložení plameňa ku konci skúmavky kedy nám začal unikajúci H horieť.
Pokus.6: V tomto pokuse KMnO4 , Na2SO4 a H2SO3 sme zistili, že reakcia nám prebieha. Došlo k stmavnutiu roztoku v skúmavke.
Pokus.7: V pokuse číslo 7. sme do skúmavky s KI a H2O2 vliali H2SO4 a zistili sme, že reakcia prebieha. Došlo k uvoľňovaniu jódu a to malo za dôsledok zmenu farby roztoku na hnedo. Pokus.8: V poslednom pokuse sme do roztoku Na2SO4 vhodili kúsok medi a reakcia neprebehla. Meď sa usadila na dne skúmavky. Záver: V tejto laboratórnej práci sme si najskôr za pomoci poznatkov napísali pravdepodobné prebiehanie reakcii a neskôr sme si za pomoci pokusov overili správnosť našich teórií. Naše predpokladané reakcie látok sa splnili.
 
   1  |  2    ďalejďalej
 
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.