referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Pondelok, 24. júla 2017
Bistabilne klopné obvody
Dátum pridania:11.03.2008Oznámkuj:12345
Autor referátu:mohem
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:447
Referát vhodný pre:Stredná odborná školaPočet A4:1.3
Priemerná známka:2.99Rýchle čítanie:2m 10s
Pomalé čítanie:3m 15s
 
Zadanie:Realizujte a overte činnosť bistabilných klopných obvodov typu RS, D, JK. Zapojenie realizujte pomocou NANDov. Protokol doplňte údajmi o priemyselne vyrábaných integrovaných obvodoch.

Teoretický rozbor: sekvenčné logické obvody = kombinačné + pamäťSekvenčné logické obvody vyjadrujú logické funkcie ktoré majú jeden, alebo viac vstupov jeden, alebo viac výstupov a okamžitá hodnota funkcie na výstupoch závisí od okamžitej kombinácie premenných na vstupoch od funkcie ktorú obvod plní a od predchádzajúceho stavu v ktorom sa obvod nachádzal. Sekvenčné logické obvody môžu mať nasledovné stavy na výstupe:

stály (stabilný) stav: Na výstupe klopného obvodu udrží nekonečne dlho pokiaľ nie je vstupným impulzom preklopený do druhého stavu.
nestály (nestabilný) stav: Na výstupe sa udrží len určitú dobu určenú obvodovými súčiastkami a potom sa samočinne preklopý do druhého stavu.
stav nastavenia SET: Pamätá si „1“;S = 1;R = 0;
stav vynulovaný RESET: Pamätá si „0“;S = 0;R = 1;

Poznáme tri typy bistabilných kolopných obvodov:

1. RS
2. D
3. JK

1.bistabilný kolopný obvod typu RS: Po pripojení napájacieho napätia sa klopný obvod náhodne nastaví. Ak na vstupoch RS klopného obvodu sú nuly potom klopný obvod zostane v náhodne nastavenom stave. V tomto stave ho udržuje 0 z výstupu Q privedená jednosmernou spätnou väzbou na druhý vstup „spodného“ NANDu.použitie:Ako polovodičová pamäť sa používa málo, pretože pri kombinácii R = 1, S = 1 nevieme definovať stav na výstupe. Používa sa hlavne ako bezzákmitový prepínač.

2.bistabilný klopný obvod typu D použitie: Ako jedno-bitová polovodičová pamäť.

3.bistabilný klopný obvod typu JKpoužitie: Ako polovodičová pamäť (lepšie je použiť BKO typu D) Ako základ pre vytvorenie čítačov a registrov.

Praktická časť:

1. bistabilný kolopný obvod typu RS: Po pripojení napájacieho napätia sa klopný obvod náhodne nastaví. Ak na vstupoch RS klopného obvodu sú nuly potom klopný obvod zostane v náhodne nastavenom stave. V tomto stave ho udržuje 0 z výstupu Q privedená jednosmernou spätnou väzbou na druhý vstup „spodného“ NANDu.

použitie:Ako polovodičová pamäť sa používa málo, pretože pri kombinácii R = 1, S = 1 nevieme definovať stav na výstupe. Používa sa hlavne ako bezzákmitový prepínač.

2. bistabilný klopný obvod typu D

použitie: Ako jedno-bitová polovodičová pamäť.

3. bistabilný klopný obvod typu JK

použitie: Ako polovodičová pamäť (lepšie je použiť BKO typu D) Ako základ pre vytvorenie čítačov a registrov.
 
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.