referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Streda, 16. augusta 2017

Pobox

ATLAS

Prihlásenie

@atlas.sk
Pestovanie lesov - Skúška kvality semena a plodov lesných drevín
Dátum pridania:13.01.2004Oznámkuj:12345
Autor referátu:Floso
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:1 979
Referát vhodný pre:Stredná odborná školaPočet A4:8
Priemerná známka:2.93Rýchle čítanie:13m 20s
Pomalé čítanie:20m 0s
 
Úloha:

Pre dodané semeno druhu dreviny Smrek (Picea Abies) z fenotypového zdroja II. A, vyhotovte kompletný rozbor kvalitatívnych znakov podľa STN 48 2121.

Pomôcky:

Priemerná vzorka semena, technické váhy so závažiam, klíčidlá SLH, pijavý papier, pinzeta, nožík, skalpel, pravítko, čistý papier, tlačivo „Výsledok rozboru, STN 48 2121, STN 48 2111“.

Pracovný postup:
Poznámka: použité semeno je značne presušené dlhodobým uskladnením v suchšom prostredí.
1a.) príprava pracovného prostredia, technického vybavenia a pomôcok. Lab cvičenie sa konalo v OU Pel na analýzu akosti za použitia technickej váhy vybavenej závažím, semeno smreka, na ukážku sklíčka SLH,
1b) oboznámenie sa z STN,
2. určenie sypavosti(simuláciou),
3. naváženie priemernej vzorky semena,
4. získanie rozborových vzoriek,
5. určenie čistoty semena,
6. určenie klíčivosti a energie klíčenia (simulácia úlohy s praktickou ukážkou),
7. výpočet absolútnej hmotnosti semien
8. zistenie obsahu vlhkosti semena (simuláciou)
9. kontrola zdravotného stavu semena
10. vyhotovenie výsledku rozboru.

Sypavosť šišiek, prípadne podiel semien v plodoch

Sypavosť je percentuálny podiel hmotnosti čistých semien získaných vylúštením z priemernej vzorky plodov (šišiek a iných plodov)
Postup: Vzorku zdravých normálne vyvinutých plodov vysúšame pri teplote 40 °C do konštantnej hmotnosti. Následne vylúštime semeno (šišky dáme na dolúštenie do rotačných bubnov, šišky smrekovca a šištice jeľší do laboratórneho vytriasača) oddelením šišiek od semena sadou sít. Semená listnatých drevín s lietacím aparátom odkrídlime. Získané čisté semená zvážime a zistíme ich hmotnosť.
Sypavosť(S) vypočítame podľa vzorca:

S = Vs . 100(%)
Vp


Vs- hmotnosť čistých semien
Vp- hmotnosť plodov po vyčistení

(Napríklad, ak hmotnosť priemernej vzorky šišiek SM je 5000g, zistená hmotnosˇpo vysušení bola 4329g, hmotnosť vylúštených čistých semien je 139g, sypavosť


S = 139 g . 10000% = 3,21%
4329 g


Čistota osiva

Čistota osiva je pomer hmotnosti čistých semien k hmotnosti priemernej vzorky. Vyjadruje sa v percentách. Zisťuje sa analýzov dvoch rozborových vzoriek hmotnosti 10g, z ktorých zistíme priemernú čistotu s presnosťou na 0,01g. Na čistej podložke oddelíme čisté semeno od skúšaného druhu, od nečistôt ( prázdne alebo poškodené semená, semená menšie ako polovica normálnej veľkosti, semená cudzích druhov, naklíčené semená a rôzne nečistoty).
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalejďalej
 
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.