referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Streda, 16. augusta 2017
Pasívne fajčenie
Dátum pridania:26.11.2003Oznámkuj:12345
Autor referátu:Almo2
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:889
Referát vhodný pre:Stredná odborná školaPočet A4:3.4
Priemerná známka:2.97Rýchle čítanie:5m 40s
Pomalé čítanie:8m 30s
 
Vdychovanie dymu iných (fajčiacich) osôb sa nazýva pasívne, nedobrovoľné alebo nepriame fajčenie. Nefajčiar vdychuje "vedľajší" dym z horiaceho konca cigarety a "hlavný" dym, ktorý bol vdýchnutý a vydýchnutý fajčiarom. Tabakový dym v životnom prostredí (ETS - environmental tobacco smoke) je hlavný zdroj znečistenia ovzdušia v budovách.

Aký je vplyv na pasívneho fajčiara?
K okamžitým účinkom pasívneho fajčenia patrí napríklad podráždenie očí, bolesť hlavy, kašeľ, bolesti hrdla, závrate a pocit na zvracanie. Dospelí astmatici môžu mať pri expozícii výrazné zhoršenie funkcie pľúc, a u detí rodičov, ktorí v ich prítomnosti fajčia, môže fajčenie vyvolať nové ochorenie astmou. Nefajčiari vystavení pasívnemu fajčeniu majú tiež zvýšené riziko infarktu myokardu. Z dlhodobého hľadiska môžu mať pasívni fajčiari zvýšené riziko mnohých chorôb vyvolaných fajčením. Tak napríklad nefajčiari, ktorí sú doma vystavení pasívnemu fajčeniu, majú o 25 percent vyššie riziko srdcových chorôb a rakoviny pľúc. Na základe rozsiahleho prehľadu výsledkov výskumu dospela Vedecká komisia pre tabak a zdravie (SCOTH) k záveru, že pasívne fajčenie spôsobuje u dospelých nefajčiarov rakovinu pľúc a ischemickú chorobu srdca, a je u detí príčinou chorôb dýchacích ciest, syndrómu náhlej smrti dieťaťa, chorôb stredného ucha a astmatických záchvatov. Aj keď je relatívne riziko v dôsledku pasívneho fajčenia v porovnaní s rizikom aktívneho fajčenia nízke, je jeho celkový dopad na zdravie vzhľadom k tomu, že sa jedná o časté ochorenia, veľký. Na základe zistení obsiahnutých v správe predloženej SCOTH a na základe preverovania vykonaného Kalifornským úradom pre ochranu životného prostredia vypočítala ASH, že vo Veľkej Británii je možné na účet pasívneho fajčenia každým rokom pripísať asi 600 úmrtí na rakovinu pľúc a až 12 000 prípadov srdcových chorôb u nefajčiarov. Porovnanie rizika rakoviny pľúc v dôsledku pasívneho fajčenia s rizikom iných druhov rakoviny ukázalo, že celoživotné riziko pasívneho fajčenia je viac než stokrát vyššie ako odhadovaný účinok, ktorý by malo 20 rokov expozície azbestu v chryzolite, čo je forma, v ktorej sa azbest bežne v budovách vyskytuje. Podľa odhadu americkej EPA predstavuje 3 000 prípadov úmrtí na rakovinu pľúc ročne u dospelých nefajčiarov 57 krát vyššie riziko než odhad rizika rakoviny v dôsledku spoločného pôsobenia všetkých nebezpečných látok znečisťujúcich ovzdušie, ktoré EPA v súčasnosti registruje.
 
   1  |  2  |  3    ďalejďalej
 
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.