referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Štvrtok, 27. júla 2017
Počítačová myš
Dátum pridania:03.08.2007Oznámkuj:12345
Autor referátu:matt296
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:739
Referát vhodný pre:GymnáziumPočet A4:2.1
Priemerná známka:2.97Rýchle čítanie:3m 30s
Pomalé čítanie:5m 15s
 
1. Čo je to myš?

Myš alebo počítačová myš je polohovacie zariadenie, príslušenstvo počítača na zobrazovanie polohy kurzora na obrazovke a vykonávanie operácií tlačením tlačidiel. Počítačová myš je spravidla malý predmet, ktorý sa vojde do dlane a je voľne položený na podložke. V dolnej časti myši je zariadenie, ktoré detekuje pohyb myši vzhľadom k vodorovnej podložke a následne tento pohyb prenáša na obrazovku počítača. Myš dostala svoje meno, pretože staršie modely s káblom vedúcim k počítaču pripomínali tohto hlodavca.

2. História

Prvá mechanická myš bola vyrobená v roku 1963 a mala jedno tlačidlo. Prvého významného využitia medzi domácimi počítačmi docielila firma Apple na počítačoch známych pod značkou Macintosh. Dnešná moderná myš pracuje na základe optického senzora a má spravidla dve tlačidlá (jedno na výber, jedno pre kontextové menu), prípadne je doplnená aj skrolovacím kolieskom (pre vertikálny pohyb v dokumentoch). Myši počítačov Apple Macintosh majú jedno tlačidlo. Dnes predávané myši tak mávajú od jedného tlačidla po päť a viac, ktorých funkcie sú konfigurovateľné a využiteľné napr. aj pri hraní počítačových hier.

3. Pripojenie

Pripojenie myši k počítaču je riešené buď káblom, pôvodne napr. cez sériový port, PS/2, dnes najmä prostredníctvom USB, alebo bezdrôtovo, dnes najmä prostredníctvom bluetooth.

4. Fungovanie mechanickej myši

1: Pohyb myšou po podložke otáča guľou.
2: Kolieska osí X a Y sa dotýkajú gule a prenášajú pohyb.
3: Kolieska pre optické kódovanie majú otvory pre svetlo.
4: Infračervené LED svietia otvormi v kolieskach.
5: Snímače zachytávajú svetlo a prevádzajú ho na rýchlosť pohybu v smeroch X a Y.
 
   1  |  2    ďalejďalej
 
Súvisiace linky
Galéria k článku [5]
Podobné referáty
Počítačová myš2.9714433 slov
Počitačová myšSOŠ2.9763433 slov
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.