referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Piatok, 21. júla 2017
Pozorovanie dieťaťa
Dátum pridania:20.03.2004Oznámkuj:12345
Autor referátu:m.m.m
 
Jazyk:SlovenčinaPočet slov:2 602
Referát vhodný pre:Stredná odborná školaPočet A4:9.1
Priemerná známka:2.98Rýchle čítanie:15m 10s
Pomalé čítanie:22m 45s
 
Pozorovanie je spôsob skúmania, pomocou ktorého sa oboznamujeme s priebehom dajakého deja, udalosti alebo správania človeka. V psychológii je predmetom pozorovania činnosť iných ľudí, podmienky, priebeh a výsledky tejto činnosti, alebo vlastná činnosť pozorovateľa ( jeho vlastné zážitky ).
Metóda pozorovania sa často používa v pedagogickej praxi. Výsledky pozorovania detí v rozmanitých životných podmienkach umožňujú lepšie poznať vývinové a individuálne osobitosti dieťaťa.
Každé dieťa je osobitnou individualitou, od svojich rovesníkov sa odlišuje rozmanitými fyzickými a psychickými vlastnosťami.

Prvé dieťa, ktoré som pozorovala je dievčatko, ktoré tretí rok navštevuje materskú školu. Má šesť rokov. Vyrastá v úplnej rodine, spolu s otcom, matkou a staršou osemročnou sestrou. Dievčatko je mierne frustrované častou absenciou otca, ktorý pracuje v zahraničí. Vzájomný vzťah s matkou je veľmi hlboký. Starých rodičov má dievčatko len z otcovej strany. Ich kontakty sú veľmi zriedkavé.
Dievčatko je veľmi živé a pohyblivé, zvedavé a skúmavé. Pri akejkoľvek činnosti nedokáže ani malú chvíľku sedieť napríklad bez kolísania nôh, alebo iného väčšieho pohybu. Dokonca i pri pozeraní televízie, pri počúvaní rozprávok, pri kartových hrách vystrieda tisíce polôh. Jeho pohybové senzorické a rozumové skúsenosti sú čoraz širšie, ale poznanie je ešte stále povrchné, pretože nepostrehuje podstatu faktov a udalostí, nechápe mnohé logické vzťahy. Prejavuje živý záujem o svet prírody, často sa pýta na konkrétne vlastnosti predmetov a so zvedavosťou vstrebáva nové informácie. Rado beseduje s dospelými, ale najobľúbenejšou formou trávenia času je hra. Hra pozorovaného dieťaťa vonku nadobúda rozmanité a bohaté formy. Pri hre v skupine je veľmi obľúbená, dokáže hrou zamestnať i veľa mladších neznámych detí, s ktorými pri hre vstupuje do role dospelej osoby, ktorá rozkazuje ostatným deťom, čo majú robiť. Je vodcovský typ. Deti ju obyčajne poslúchajú, ich hra pripomína život v rodine, kde pozorované dieťa je matkou ostatných detí. Najčastejšou témou pri takejto hre je rodinná oslava , príchod návštevy, venovanie sa hosťom, ktorých ponúka rôznymi predstieranými dobrotami a nápojmi, ktoré predstavujú veci nájdené v prírode, napr. na kúsku stromovej kôry priniesla rôzne kvety ako koláč. Ďalšou veľmi obľúbenou hrou pozorovaného dieťaťa je hra na školu, v ktorej je ona sama učiteľkou a bábiky sú žiaci. Trpezlivo im vysvetľuje určité javy, často však to, čo povie, nemá logiku.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalejďalej
 
Copyright © 1999-2016 News and Media Holding, a.s. - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.